330320
/befolkning/statistikker/innvbef/aar
330320
statistikk
2018-03-05T08:00:00.000Z
Befolkning;Innvandring og innvandrere;Befolkning
no
innvbef, Innvandrere og norskf?dte med innvandrerforeldre, utenlandsf?dte, f?deland, statsborgerskap, botid, innvandringsbakgrunn, landbakgrunnFolketall, Befolkning, Innvandrere, Innvandring og innvandrere, Befolkning
true

Innvandrere og norskf?dte med innvandrerforeldre

本文地址://www.jsuj.com.cn/innvbef
文章摘要:Innvandrere og norskf?dte med innvandrerforeldre ,南去北来外来同流合污,豪情逸致此外悼亡。

Oppdatert

Neste oppdatering

Forel?pig ikke fastsatt

N?kkeltall

916 625

innvandrere og norskf?dte med innvandrerforeldre

Innvandrere og norskf?dte med innvandrerforeldre, etter landbakgrunn. 1. januar
2018
Innvandrere og norskf?dte med innvandrerforeldre i altInnvandrereNorskf?dte med innvandrerforeldreAndel innvandrere og norskf?dte med innvandrerforeldre av totalbefolkningen. Prosent
I alt916 625746 661169 96417,3
EU28/E?S, USA, Canada, Australia og New Zealand382 882343 47039 4127,2
Asia, Afrika, Latin-Amerika, Oseania unntatt Australia og New Zealand, og Europa utenom EU28/E?S533 743403 191130 55210,1
 
EU28/E?S-land369 122330 61938 5037,0
Europeiske land utenom EU28/E?S-land77 13159 75617 3751,5
Afrika127 15593 73533 4202,4
Asia med Tyrkia304 042227 63176 4115,7
Nord-Amerika11 40410 5808240,2
S?r- og Mellom-Amerika25 51922 1713 3480,5
Oseania2 2522 169830,0

Se flere tabeller om emnet

Tabell 1 
Befolkningen etter innvandringskategori og landbakgrunn.

Befolkningen etter innvandringskategori og landbakgrunn.
2018
F?dt i Norge med to norskf?dte foreldre1InnvandrereNorskf?dte med innvandrerforeldreUtenlandsf?dte med en norskf?dt forelderNorskf?dte med en utenlandsf?dt forelderUtenlandsf?dte med to norskf?dte foreldre
1Den utenlandske landbakgrunnen gjelder besteforeldrenes f?deland. Personen kan ha 1-4 besteforeldre f?dt i utlandet. Mormors/morfars f?deland gjelder om det er ulike land for besteforeldre.
I alt4 040 678746 661169 96436 836262 61738 863
Norge3 854 96500000
Danmark31 70619 2671 9703 98430 8271 339
Gr?nland109202165619430
Finland5 6716 3206634666 81056
F?r?yene1 531670941011 19217
Island2 0187 4808443453 23951
Sverige33 04635 8133 0576 71339 7385 338
Albania361 79931212335
Belgia9911 2161182801 127296
Bulgaria727 0007122681640
Andorra0150020
Estland1554 763470526662
Frankrike1 9205 2735507643 721321
Gibraltar0305130
Hellas4092 8281511961 03940
Hviterussland111 114194113263
Irland4321 0215510994524
Kroatia4574 466852248446
Italia1 2854 3152643442 155108
Latvia14210 1371 1803773511
Malta4980518763
Nederland3 9297 7738977845 517319
Liechtenstein7193240
Luxembourg41460334769
Monaco4101272
Polen2 47498 21212 2972965 81368
Portugal2703 2182919678414
Romania21214 2062 017341 406147
San Marino053010
Litauen3038 3715 559511 2011
Spania1 6816 2114256482 768189
Moldova01 10315731340
Storbritannia16 26514 2611 0263 88620 4491 252
Russland46917 4803 5102403 972217
Sveits1 4351 4041715771 798344
Tyrkia71911 6326 9751313 85726
Tyskland13 13224 4453 0972 49515 201886
Slovenia614175961240
Ukraina695 201681771 2089
Ungarn2 0403 824733861 574309
?sterrike1 4861 3001152471 51299
Vatikanstaten010000
Bosnia-Hercegovina20913 6704 300141 6031
Makedonia1782 7841 393166711
Slovakia1003 80548493310
Tsjekkia8282 2223244192912
Serbia4325 9981 1662676913
Montenegro184541701661
Kosovo18410 1505 492221 3044
Guernsey010000
Jersey020000
Man000000
Algerie2671 246540136453
Angola1647178181913
Botswana12708316619
St. Helena20202150
Det britiske territoriet i Indiahavet210020
Burundi01 0924062902
Komorene352010
Benin0294260
Ekvatorial-Guinea0121000
Elfenbeinskysten2932171815433
Eritrea21621 7474 47123349103
Etiopia4918 2382 817110678835
Egypt2581 2292383856312
Djibouti46153050
Gabon0112180
Gambia1431 212582117510
Ghana631 9788292459110
Guinea112891030430
Guinea-Bissau162131260
Kamerun2816341589233131
Kapp Verde26838213772857
Kenya2921 848337176955201
Kongo-Brazzaville25243635458
Kongo2142 2877381927455
Lesotho080250
Liberia719003281413735
Libya116971508834
Madagaskar1 0031993954467236
Malawi110857260
Mali4402513012
Marokko7365 9394 324542 44110
Vest-Sahara13500100
Mauritania06401141
Mauritius9118448121710
Namibia1173217604
Niger056171330
Nigeria1051 8625782073315
Mosambik3516819151049
Mayotte000000
Réunion030110
Zimbabwe65251422714427
Rwanda76292191717
S?o Tomé og Príncipe060000
Senegal122889381274
Den sentralafrikanske republikk0222010
Seychellene61022200
Sierra Leone5549818151952
Somalia4228 75413 6521672210
Spanske omr?der i Afrika000000
S?r-Sudan6176781171
Sudan264 55692621177
Swaziland18704166
S?r-Afrika1 1111 054752431 111346
Tanzania1457531617446096
Tsjad0306150
Togo4114521331
Tunisia1851 054431247629
Uganda961 2432704343912
Zambia50452415624137
Burkina Faso13230180
Afghanistan716 7823 98012431
Armenia11321621343
Aserbajdsjan35281276683
Bahrain116511206
Bangladesh1901 07935913155129
Bhutan3365471107
Brunei51334616
Myanmar123 2128281761
Sri Lanka3709 1736 317641 020185
De forente arabiske emirater4445128524685
Filippinene1 40621 3832 5891 0569 691690
Georgia0327538540
Taiwan122293342014487
Hongkong34882724365349141
India1 64911 6984 1071751 8391 360
Indonesia4451 32327698680182
Irak6723 11810 298191 32912
Iran31717 7284 422382 77037
Israel2136859214672332
Japan7511 04984179786303
Jordan3957323461033
Kambodsja24431166151063
Kasakhstan1791916691600
Kina1 2868 8122 1445241 8292 680
Nord-Korea1226101610
S?r-Korea4 4711 1501054261 3856 069
Kuwait844716112797
Kypros841795271665
Kirgisistan0232422520
Laos0118192570
Libanon1672 4521 0024267315
Macao072121110
Malaysia1287701007436440
Maldivene150040
Mongolia0140315418
Oman1241121012
Palestina1013 338824412207
Nepal361 9672161612479
Pakistan1 49220 37217 0401746 09221
?st-Timor0110050
Qatar2571710421
Saudi-Arabia4857201214231
Singapore15540442173323245
Tadsjikistan0114270410
Turkmenistan1986210150
Usbekistan66471042660
Syria4927 3922 49763063
Thailand56319 5079591 1238 009459
Vietnam79613 9739 0921072 142203
Jemen15591442111
De amerikanske Jomfru?yene21001131
Barbados122102260
Antigua og Barbuda050080
Belize51400180
Bahamas121404114
Bermuda430473
De britiske Jomfru?yene210123
Canada3 4271 9431376042 862675
Cayman?yene052030
Costa Rica13014975015299
Cuba211 033114386144
Dominica023130170
Den dominikanske republikk22874179473712
Franske Antiller000000
Grenada171433250
Guadeloupe020140
Guatemala1651961951195213
Haiti44127282
Honduras351072381045
Jamaica4116020131625
Martinique062090
Mexico1461 2618811793324
Montserrat030000
Aruba351202273
Sint Maarten020000
Bonaire, Sint Eustatius og Saba000100
Anguilla000000
Cura?ao52246183813
Nicaragua16177132613912
Panama107157532
El Salvador112125451030
Saint-Pierre-et-Miquelon000000
Saint Kitts og Nevis000201
Saint Lucia5112291
Saint Vincent og Grenadinene650070
Trinidad og Tobago363257136041230
Turks- og Caicos?yene030000
USA27 1578 6376874 24817 5485 042
Puerto Rico22226290
Saint-Martin000000
Saint-Barthélemy000000
Argentina61299210914487170
Bolivia1193154061255186
Brasil5174 6502725872 892524
Guyana6682671161
Chile1 1016 1421 7841743 908299
Colombia1 5471 9762033051 2013 719
Ecuador2015286151381225
Falklands?yene012000
Fransk Guyana040110
Paraguay5212010219528
Peru1751 33014690973177
Surinam243671490
Uruguay7421528211848
Venezuela501 0521135135018
Amerikansk Samoa400141
Australia8901 588625091 683251
Salomon?yene152080
Christmas?ya600001
Kokos?yene000000
Cook?yene510260
Fiji173607420
Vanuatu010020
Tonga860090
Fransk Polynesia570280
Kiribati020120
Tuvalu010010
Guam000000
Nauru000000
Mindre stillehavs?yer (am.)000000
New Zealand2825011810559821
Niue000000
Norfolk?ya000000
Ny-Guineaterritoriet000000
Mikronesiaf?derasjonen1410070
Papua Ny-Guinea291122
Pitcairn000000
Tokelau000000
Samoa030140
Wallis- og Futuna?yene000000
Ny-Caledonia750470
Marshall?yene010000
Palau020020
Nord-Marianene000000

Om statistikken

Statistikk over innvandrere og norskf?dte med innvandrerforeldre viser hvor mange bosatte personer i befolkningen tilh?rer disse to gruppene. Tallene er per 1. januar hvert ?r.

Definisjoner

Definisjoner av viktige begrep og variabler

For utfyllende informasjon, se delkapittel 1.4 i rapporten Oversikt over personer med ulik grad av innvandringsbakgrunn.

Innvandrere er personer som er f?dt i utlandet av to utenlandsf?dte foreldre og fire utenlandsf?dte besteforeldre.

Norskf?dte med innvandrerforeldre er personer som er f?dt i Norge av to utenlandsf?dte foreldre og fire utenlandsf?dte besteforeldre.

F?deland er hovedsakelig mors bosted ved personens f?dsel.

Landbakgrunn konstrueres med utgangspunkt i informasjon om f?deland i tre generasjoner – og viser til eget, eventuelt mors, eventuelt fars eller besteforeldrenes utenlandske f?deland. For personer f?dt i utlandet er dette (med f? unntak) eget f?deland. For personer f?dt i Norge er det foreldrenes f?deland. I de tilfeller der foreldrene har ulikt f?deland er det morens f?deland som blir valgt.

Alder, statsborgerskap og botid tar verdier den datoen statistikken hentes ut. Botid oppgis i hele ?r. 

Standard klassifikasjoner

北京比赛pk10开奖结果s bruk av betegnelser i innvandringsstatistikk er knyttet til Standard for gruppering av personer etter innvandringsbakgrunn.

F?lgende inndelinger blir benyttet for gruppering av personer med ulik innvandringsbakgrunn:

F?dt i Norge med to norskf?dte foreldre

Innvandrere

Norskf?dte med innvandrerforeldre

Utenlandsf?dte med én norskf?dt forelder

Norskf?dte med én utenlandsf?dt forelder

Utenlandsf?dte med to norskf?dte foreldre (inkluderer utenlandsadopterte)

Personer som ikke tilh?rer gruppen ?innvandrere? eller ?norskf?dte med innvandrerforeldre? omtales som ?den ?vrige befolkningen? – betegnelsen kan bare brukes i omtale med de ?vrige kategoriene.

Landgrupperinger:

F?lger Standard for land og statsborgerskap i personstatistikk.

Administrative opplysninger

Navn og emne

Ansvarlig seksjon

Seksjon for befolkningsstatistikk

Regionalt niv?

Land, fylke og kommune

Hyppighet og aktualitet

?rlig

Internasjonal rapportering

Ingen

Lagring og anvendelse av grunnlagsmaterialet

Filer p? individniv? med data som blir bearbeidet og langtidslagret.

Bakgrunn

Form?l og historie

Statistikken skal, sammen med andre emneomr?der innen befolkningsstatistikk, v?re med ? vise endringer som finner sted og som dermed p?virker befolkningens sammensetning.

I 1991 gikk dav?rende Kommunal- og arbeidsdepartementet (KAD) og Statistisk sentralbyr? (北京比赛pk10开奖结果) sammen om ? lage innvandrerstatistikk, og Innvandrerstatistikkprosjektet kom til. Prosjektet var fram til 1996 ledet av en styringsgruppe med deltakere fra KAD, Utlendingsdirektoratet og 北京比赛pk10开奖结果.

Brukere og bruksomr?der

Statistikken har et vidt spekter av brukere og bruksomr?der, som forskningsmilj?er, offentlig forvaltning, presse, kringkasting og privatpersoner.

Likebehandling av brukere

Ingen eksterne brukere har tilgang til statistikk f?r den er publisert samtidig for alle kl. 08.00 p? ssb.no etter forh?ndsvarsling senest tre m?neder f?r i Statistikkkalenderen. Dette er et av de viktigste prinsippene i 北京比赛pk10开奖结果 for ? sikre likebehandling av brukerne.

Sammenheng med annen statistikk

Statistikken over innvandrere og norskf?dte med innvandrerforeldre viser bestandstall. Omr?det henger klart sammen med endringstallene fra flyttestatistikken – hvor en finner tall p? innvandringer og utvandringer hvert ?r.  

Ogs? de kvartalsvise flyttetallene kan nevnes. Disse tallene gir et bilde av endringer fire ganger i ?ret.

Folk innvandrer p? ulikt grunnlag – noen er flyktninger – andre har innvandret p? grunn av arbeid, utdanning, familie eller annet. For statistikk om dette, se Innvandrere etter innvandringsgrunn.

Lovhjemmel

§§ 2-1, 2-2, 3-2.

E?S-referanse

Ingen

Produksjon

Omfang

Gjelder personer med to utenlandsf?dte foreldre og fire utenlandsf?dte besteforeldre registrert bosatt i Norge per 1. januar (for mer om definisjonen bosatt, les under punktet ?Omgrep?, her).

Asyls?kere og personer p? korttidsopphold i Norge er ikke med.

Datakilder og utvalg

Statistikken bygger p? folkeregisteropplysninger.

Siden 1946 har det i hver enkelt kommune v?rt et lokalt folkeregister som skal registrere alle bosatte i kommunen i samsvar med lov om folkeregistrering og forskrifter til loven. Folkeregistrene f?r meldinger om f?dsler, d?dsfall, gifterm?l, skilsmisser, flyttinger mv. fra ulike kilder.

Det sentrale personregisteret ble bygget opp i ?rene 1964-1966 med utgangspunkt i folketellingen i 1960, samtidig som det 11-sifrede f?dselsnummeret ble innf?rt som identifikasjon. Registeret inneholdt dem som var med i folketellingen og senere alle som har v?rt bosatt i Norge fra og med 1. oktober 1964. I 1995 tok Det sentrale folkeregisteret (DSF) over som offisielt register. Sentralkontoret for folkeregistrering ble overf?rt fra 北京比赛pk10开奖结果 til Skattedirektoratet i 1991.

Datainnsamling, editering og beregninger

Oppdateringene i DSF gj?res ved de lokale folkeregisterkontorene og i Skattedirektoratet – og oppdaterer 北京比赛pk10开奖结果s egen befolkningsdatabase daglig. F?r januar 1998 ble oppdateringer gjort m?nedlig. F?r mai 1995 mottok 北京比赛pk10开奖结果 meldingene p? magnetb?nd.  

I tillegg til kontroller som blir utf?rt i DSF, utf?rer 北京比赛pk10开奖结果 kontroller for statistiske form?l.

Sesongjustering

Tallene i denne produksjonen blir ikke sesongjustert.

Konfidensialitet

For ? forhindre at personer blir identifisert i det publiserte materialet, blir cellene avrundet eller prikket, dersom tre eller f?rre enheter ligger til grunn for tallet i en celle.

Sammenlignbarhet over tid og sted

Tid: Tallene kan sammenlignes fra 1995, det f?rste ?ret statistikken ble utgitt.

Sted: 北京比赛pk10开奖结果 gir tall for hver kommune. Fordi massen er liten, er tallene mindre egnet ved analyse p? de minste geografiske niv?ene.

I mange kommuner – s?rskilt de sm? – kan tall variere mye fra ?r til ?r – ofte p? grunn av asylmottakenes lokalisering.

N?yaktighet og p?litelighet

Feilkilder og usikkerhet

En del feil ved innsamling og bearbeiding av dataene er uunng?elig. Det kan v?re kodefeil, feil i edb-behandlingen etc. Det er utf?rt et omfattende arbeid for ? minimalisere disse feilene, og 北京比赛pk10开奖结果 anser disse feiltypene for ? v?re relativt ubetydelige.

Personer uten lovlig opphold i Norge er utelatt. Estimat p? denne gruppens st?rrelse er meget usikre. UDI og Oxford Research AS anslo i 2014 at mellom 18.100 og 56.000 personer oppholdt seg ulovlig i Norge. Mer om dette i kap. 6 i rapporten Et marginalt problem?

Kvaliteten p? datagrunnlaget fra Folkeregisteret er generelt sv?rt godt for statistiske form?l. To ankepunkt er likevel manglende og forsinkede meldinger samt registrering av bosted. Forsinkede meldinger f?rer til at hendelser blir registrert og telt med i feil kalender?r. Dette blir mindre problematisk n?r en legger sammen tall for flere ?r.

N?r en person som er registrert bosatt i Norge skal flytte utenlands, m? vedkommende melde flyttingen inn til Folkeregisteret – noe en del personer unnlater ? gj?re.

Revisjon

Ikke relevant

Kontakt

Fant du det du lette etter?

Du har sl?tt av Javascript. Du kan sende oss en tilbakemelding p? informasjon@ssb.no.

Send e-post til 北京比赛pk10开奖结果