328705
/bank-og-finansmarked/statistikker/banker/maanedsbalanse
328705
statistikk
2018-02-06T08:00:00.000Z
Bank og finansmarked
no
banker, Banker og kredittforetak, finansieringsselskaper, statlige l?neinstitutter, utl?n, innskudd, finansiering, boligl?n, obligasjoner, sertifikater, aksjer, egenkapitalbevis, fordringer, gjeld, utenlandske banker, l?ntakereFinansinstitusjoner og andre finansielle foretak, Bank og finansmarked
true

Banker og kredittforetak

本文地址:http://www.jsuj.com.cn/bank-og-finansmarked/statistikker/banker/maanedsbalanse
文章摘要:Banker og kredittforetak ,铸新淘旧两豆塞耳一多,天从人愿分子式不为五斗。

M?nedspubliseringen fra og med januar 2018 blir utsatt til juni grunnet en st?rre omlegging av statistikken.

Oppdatert

Neste oppdatering

N?kkeltall

9,1 %

tolvm?neders beholdningsendring i BSU desember 2017

Balanse. Utvalgte tall. Millioner kroner og prosent
Desember 2016Desember 2017Endring i prosent
Banker
Boligl?n til husholdninger1 157 7831 206 1104,2
Utl?n til industrien58 26667 98916,7
Boligsparing for ungdom45 82749 9779,1
Kredittforetak
Boligl?n til husholdninger1 273 8951 393 7159,4
Utl?n til industrien9301 07315,4
Finansieringsselskaper
Utl?n til industrien6 9466 378-8,2
Statlige l?neinstitutt
Boligl?n til husholdninger60 30658 538-2,9
Utl?n til industrien1 6591 88913,9

Se flere tabeller om emnet

Tabell 1 
Innskudd etter sektor og innskuddstype. Millioner kroner

Innskudd etter sektor og innskuddstype. Millioner kroner
September 2017Oktober 2017November 2017Desember 2017
Totale innskudd3 573 4483 688 1363 615 1033 576 086
Ikke-finansielle foretak727 692758 767739 583730 221
Finansielle foretak175 054205 663207 080175 575
Offentlig forvaltning162 858149 918143 913144 642
Ideelle organisasjoner63 92764 42563 04565 041
Husholdninger1 191 9191 190 5981 185 5981 201 435
? L?nnstakere1 142 3041 141 0341 136 3591 152 251
Utlandet1 251 9211 318 6901 275 8221 259 144
Kurs-/verdireguleringsposter m.v.77756228
 
Transaksjonsinnskudd2 333 1492 384 9382 341 3392 284 080
Ikke-finansielle foretak610 659635 739634 294618 516
Finansielle foretak132 179148 757148 264137 767
Offentlig forvaltning140 472120 513120 817117 743
Ideelle organisasjoner53 22653 19352 67454 341
Husholdninger1 030 2551 027 0121 022 7481 034 779
? L?nnstakere984 714981 626977 626989 790
Utlandet366 359399 725362 542320 934
 
Innskudd med binding inntil 1 mnd.437 048491 519448 064484 671
Ikke-finansielle foretak13 46213 11715 93217 525
Finansielle foretak5 4669 1235 8496 623
Offentlig forvaltning5 0005 4135 3545 337
Ideelle organisasjoner1 3771 3621 0181 043
Husholdninger21 48621 75921 50421 818
? L?nnstakere20 81121 08220 82221 160
Utlandet390 257440 744398 407432 324
 
Skattetrekkskonti26 86848 04424 16841 420
Ikke-finansielle foretak15 71428 33913 26325 507
Finansielle foretak1 7693 1461 7192 250
Offentlig forvaltning8 03014 3337 89311 684
Ideelle organisasjoner9781 6859431 474
Husholdninger310446292421
? L?nnstakere70986689
Utlandet68955885
 
Innskudd knyttet til pensjonsavtaler/-sparing1 0201 0781 0871 116
Ikke-finansielle foretak24242222
Finansielle foretak5555
Offentlig forvaltning........
Ideelle organisasjoner0000
Husholdninger9851 0421 0531 081
? L?nnstakere9169739831 008
Utlandet6668
 
Innskudd med b?rsavkastning374439433445
Ikke-finansielle foretak281307261275
Finansielle foretak19262320
Offentlig forvaltning23242223
Ideelle organisasjoner15133235
Husholdninger36699391
? L?nnstakere35649190
Utlandet0000
 
Boligsparing for ungdom (BSU)47 81247 80348 06850 400
Ikke-finansielle foretak........
Finansielle foretak........
Offentlig forvaltning........
Ideelle organisasjoner........
Husholdninger47 47047 45247 66549 977
? L?nnstakere47 11147 09247 30449 597
Utlandet342351403423
 
Andre innskudd med binding727 099714 240751 884713 927
Ikke-finansielle foretak87 55281 24175 81168 376
Finansielle foretak35 61644 60751 22028 910
Offentlig forvaltning9 3329 6369 8289 855
Ideelle organisasjoner8 3318 1718 3768 149
Husholdninger91 37892 81792 24393 268
? L?nnstakere88 64890 09989 46890 517
Utlandet494 890477 768514 406505 369

Tabell 2 
Innskudd etter n?ring. Millioner kroner

Innskudd etter n?ring. Millioner kroner
September 2017Oktober 2017November 2017Desember 2017
1I forbindelse med hovedrevisjonen av nasjonalregnskapet 2014 er det innf?rt ny definisjon av Fastlands-Norge. Deler av n?ringen ?Tjenester tilknyttet utvinning av r?olje og naturgass? g?r over til n?ringen ?Bergverksdrift og utvinning?, i tillegg g?r deler av n?ringen ?Utenriks sj?fart og r?rtransport? over til ?Transport ellers og lagring?. Skiftet skjer hovedsakelig i perioden fra oktober til desember 2014.
Alle n?ringer841 145872 661851 761844 352
 
Jordbruk og tilknyttede tjenester17 33517 38316 57516 369
Skogbruk og tilknyttede tjenester1 8021 8761 9041 871
Fiske og fangst9 66310 59410 73210 982
Fiskeoppdrett og klekkerier14 00214 57713 57413 433
Bergverksdrift og utvinning17 0908 8878 4039 013
Tjenester tilknyttet utvinning av r?olje og naturgass13 7234 1004 2483 770
Utvinning av r?olje og naturgass45 32441 47739 66326 596
Industri56 00154 43252 04959 135
Bygging av skip og b?ter5 2625 5135 4386 275
El-, gass-, damp- og varmtvannsforsyning32 08036 39032 43935 587
Vannforsyning, avl?ps- og renovasjonsvirksomhet3 6084 1654 3294 141
Utvikling av byggeprosjekter17 42318 43418 32518 470
Bygge- og anleggsvirksomhet ellers39 85343 88042 19545 578
Varehandel, reparasjon av motorvogner71 13471 44572 31775 441
Utenriks sj?fart og r?rtransport122 87624 46026 12424 155
Transport ellers og lagring154 68355 74950 54351 123
Overnattings - og serveringsvirksomhet8 0918 0487 6978 042
Informasjon og kommunikasjon35 73440 81836 31936 164
Omsetning og drift av fast eiendom152 300162 513165 155151 454
Faglig og finansiell tjenesteyting114 659113 368113 860114 281
Forretningsmessig tjenesteyting29 19132 74732 08931 851
Tjenesteytende n?ringer ellers99 313101 80197 785100 622

Tabell 3 
Banker. Utl?n etter sektor og utl?nstype. Millioner kroner

Banker. Utl?n etter sektor og utl?nstype. Millioner kroner
September 2017Oktober 2017November 2017Desember 2017
Totale utl?n3 387 2393 381 6863 394 2643 485 121
Ikke-finansielle foretak1 149 3561 151 6701 156 6791 172 151
Finansielle foretak371 481371 795351 476381 756
Offentlig forvaltning17 62218 52118 07120 169
Ideelle organisasjoner13 83113 68913 69313 348
Husholdninger1 430 3761 434 9781 451 9851 435 861
? L?nnstakere1 314 4991 317 0451 333 9871 318 515
Utlandet415 581402 104413 456471 963
Kurs-/verdireguleringsposter m.v.-11 009-11 071-11 096-10 127
 
Rammel?n med pant i bolig175 106177 738180 030176 661
Ikke-finansielle foretak744735764789
Finansielle foretak10101111
Offentlig forvaltning0....0
Ideelle organisasjoner20181922
Husholdninger173 797176 433178 662175 278
? L?nnstakere166 399169 021171 195167 739
Utlandet535541575561
 
Nedbetalingsl?n med pant i bolig1 119 1051 113 1631 129 7221 120 325
Ikke-finansielle foretak80 82581 54082 64483 805
Finansielle foretak651616602613
Offentlig forvaltning119128128127
Ideelle organisasjoner1 9171 9351 9771 939
Husholdninger1 032 8401 026 1471 041 3401 030 832
? L?nnstakere967 847964 811979 423964 305
Utlandet2 7542 7983 0333 008
 
Andre nedbetalingsl?n1 767 2331 757 1311 745 2871 854 789
Ikke-finansielle foretak894 460894 494897 585914 657
Finansielle foretak310 829304 132280 356312 511
Offentlig forvaltning16 60317 74117 11919 357
Ideelle organisasjoner10 2089 9339 8579 778
Husholdninger156 176164 059163 665160 557
? L?nnstakere118 709120 961121 128123 400
Utlandet378 958366 772376 706437 929
 
Kasse-, drifts- og brukskreditt (inkl. diskonteringskreditt)260 728266 617272 653269 213
Ikke-finansielle foretak108 402107 872109 111109 238
Finansielle foretak59 96967 01870 49368 614
Offentlig forvaltning898650824683
Ideelle organisasjoner257539353462
Husholdninger57 89058 56958 76259 769
? L?nnstakere53 36054 04754 06354 893
Utlandet33 31231 96833 11030 446
 
Boligbyggel?n og andre byggel?n76 07578 10877 66774 261
Ikke-finansielle foretak64 92667 02966 57463 661
Finansielle foretak2118167
Offentlig forvaltning2222
Ideelle organisasjoner1 4301 2641 4871 146
Husholdninger9 6749 7699 5569 425
? L?nnstakere8 1848 2058 1798 179
Utlandet22263319

Tabell 4 
Finansieringsselskap. Utl?n etter sektor og utl?nstype. Millioner kroner

Finansieringsselskap. Utl?n etter sektor og utl?nstype. Millioner kroner
September 2017Oktober 2017November 2017Desember 2017
1Tabellen inneholder kun de viktigste utl?nstypene for den enkelte finansinstitusjonstype, summen av de ulike utl?nstypene kan derfor avvike fra sum totale utl?n
Totale utl?n1166 192168 176170 567170 554
 
Kasse-, drifts- og brukskreditt (inkl. diskonteringskreditt)27 31228 53628 55928 163
Ikke-finansielle foretak9 84610 18010 54610 530
Finansielle foretak991021
Offentlig forvaltning6666
Ideelle organisasjoner2222
Husholdninger15 10415 41515 59315 350
Herav l?nnstakere mv.14 91815 24315 40315 165
Utlandet2 3462 9242 4022 255
 
Andre nedbetalingsl?n68 86968 97970 38869 806
Ikke-finansielle foretak16 47217 51817 37017 170
Finansielle foretak6544
Offentlig forvaltning572571572586
Ideelle organisasjoner16161716
Husholdninger37 13237 06437 82238 677
Herav l?nnstakere mv.35 73535 62436 48637 163
Utlandet14 67113 80514 60313 353
 
Leiefinansiering70 78471 22072 19073 378
Ikke-finansielle foretak48 00848 02448 34149 036
Finansielle foretak122120123135
Offentlig forvaltning1 4461 4521 4701 308
Ideelle organisasjoner252251250209
Husholdninger20 92221 34021 97522 658
Herav l?nnstakere mv.15 76316 15716 99017 396
Utlandet34323233
 
Kurs-/verdireguleringsposter m.v.-773-558-569-792

Tabell 5 
Kredittforetak. Utl?n etter sektor og utl?nstype. Millioner kroner

Kredittforetak. Utl?n etter sektor og utl?nstype. Millioner kroner
September 2017Oktober 2017November 2017Desember 2017
1Tabellen inneholder kun de viktigste utl?nstypene for den enkelte finansinstitusjonstype, summen av de ulike utl?nstypene kan derfor avvike fra sum totale utl?n
Totale utl?n11 726 9021 747 1921 747 5051 789 913
 
Rammel?n med pant i bolig315 834314 773315 304317 672
Ikke-finansielle foretak........
Finansielle foretak........
Offentlig forvaltning........
Ideelle organisasjoner........
Husholdninger315 174314 091314 609316 961
Herav l?nnstakere mv.311 858310 773311 263313 614
Utlandet659682695711
 
Nedbetalingsl?n med pant i bolig1 055 0621 069 5491 072 0481 091 578
Ikke-finansielle foretak11 53811 66011 87811 653
Finansielle foretak277327328343
Offentlig forvaltning........
Ideelle organisasjoner159158115110
Husholdninger1 040 6601 054 9511 057 0291 076 754
Herav l?nnstakere mv.979 830993 259995 1621 015 004
Utlandet2 4292 4552 6972 718
 
Andre nedbetalingsl?n (inkl. leiefinansiering)355 129361 711358 707379 561
Ikke-finansielle foretak92 37792 35592 18289 478
Finansielle foretak13 54516 23612 15132 374
Offentlig forvaltning232 091235 240236 210239 928
Ideelle organisasjoner1 7471 6861 6891 534
Husholdninger7 1757 8637 9848 010
Herav l?nnstakere mv.2 3852 6532 7292 785
Utlandet8 1948 3318 4918 236
 
Kurs-/verdireguleringsposter m.v.8761 1591 4461 102

Tabell 6 
Statlige l?neinstitutter. Utl?n etter sektor og utl?nstype. Millioner kroner

Statlige l?neinstitutter. Utl?n etter sektor og utl?nstype. Millioner kroner
September 2017Oktober 2017November 2017Desember 2017
1Tabellen inneholder kun de viktigste utl?nstypene for den enkelte finansinstitusjonstype, summen av de ulike utl?nstypene kan derfor avvike fra sum totale utl?n
Totale utl?n1340 219340 900336 390337 688
 
Nedbetalingsl?n med pant i bolig90 26990 21090 28290 979
Ikke-finansielle foretak22 85923 01123 16423 265
Finansielle foretak42424242
Offentlig forvaltning........
Ideelle organisasjoner8 6568 6198 5679 135
Husholdninger58 71358 53858 50958 538
Herav l?nnstakere mv.27 78027 73427 71027 845
Utlandet........
 
Andre nedbetalingsl?n250 177250 917246 335246 936
Ikke-finansielle foretak12 46612 48112 50413 012
Finansielle foretak838828828747
Offentlig forvaltning58 66658 33558 08356 883
Ideelle organisasjoner3333
Husholdninger175 346176 394172 045173 467
Herav l?nnstakere mv.171 160172 196167 833169 256
Utlandet2 8572 8742 8712 824
 
Kurs-/verdireguleringsposter m.v.-227-227-227-227

Tabell 7 
Banker. Utl?n etter n?ring. Millioner kroner

Banker. Utl?n etter n?ring. Millioner kroner
September 2017Oktober 2017November 2017Desember 2017
1I forbindelse med hovedrevisjonen av nasjonalregnskapet 2014 er det innf?rt ny definisjon av Fastlands-Norge. Deler av n?ringen ?Tjenester tilknyttet utvinning av r?olje og naturgass? g?r over til n?ringen ?Bergverksdrift og utvinning?, i tillegg g?r deler av n?ringen ?Utenriks sj?fart og r?rtransport? over til ?Transport ellers og lagring?. Skiftet skjer hovedsakelig i perioden fra oktober til desember 2014.
Alle n?ringer1 279 0621 283 2871 288 3631 302 841
 
Jordbruk og tilknyttede tjenester45 66348 19047 98647 278
Skogbruk og tilknyttede tjenester2 9312 9463 0083 005
Fiske og fangst27 81727 96127 24627 637
Fiskeoppdrett og klekkerier17 07017 28818 92718 685
Bergverksdrift og utvinning111 99411 95912 08212 502
Tjenester tilknyttet utvinning av r?olje og naturgass14 5954 6984 7144 599
Utvinning av r?olje og naturgass7 3268 6865 44516 022
Industri69 99969 06368 66267 989
Bygging av skip og b?ter8 2758 4408 9538 413
El-, gass-, damp- og varmtvannsforsyning38 87338 92239 53039 818
Vannforsyning, avl?ps- og renovasjonsvirksomhet4 4814 6063 3263 253
Utvikling av byggeprosjekter98 35899 31599 51899 802
Bygge- og anleggsvirksomhet ellers43 39043 75043 84743 351
Varehandel, reparasjon av motorvogner64 63565 47965 19162 915
Utenriks sj?fart og r?rtransport156 41759 32160 16859 678
Transport ellers og lagring168 50166 94066 78966 000
Overnattings - og serveringsvirksomhet13 85813 90414 09014 328
Informasjon og kommunikasjon19 71920 36519 46818 237
Omsetning og drift av fast eiendom544 588543 483548 305550 245
Faglig og finansiell tjenesteyting56 00953 16153 39762 189
Forretningsmessig tjenesteyting31 95632 25234 02333 479
Tjenesteytende n?ringer ellers42 60942 55743 69043 414

Tabell 8 
Finansieringsselskap. Utl?n etter n?ring. Millioner kroner

Finansieringsselskap. Utl?n etter n?ring. Millioner kroner
September 2017Oktober 2017November 2017Desember 2017
1I forbindelse med hovedrevisjonen av nasjonalregnskapet 2014 er det innf?rt ny definisjon av Fastlands-Norge. Deler av n?ringen ?Tjenester tilknyttet utvinning av r?olje og naturgass? g?r over til n?ringen ?Bergverksdrift og utvinning?, i tillegg g?r deler av n?ringen ?Utenriks sj?fart og r?rtransport? over til ?Transport ellers og lagring?. Skiftet skjer hovedsakelig i perioden fra oktober til desember 2014.
Alle n?ringer80 43181 92682 15283 157
 
Jordbruk og tilknyttede tjenester3 3673 4113 4023 466
Skogbruk og tilknyttede tjenester1 1861 1891 1901 193
Fiske og fangst100949595
Fiskeoppdrett og klekkerier2 0772 0272 0712 029
Bergverksdrift og utvinning11 4101 4081 4131 739
Tjenester tilknyttet utvinning av r?olje og naturgass11 8112 9902 8892 779
Utvinning av r?olje og naturgass743747548702
Industri6 8276 4556 1916 378
Bygging av skip og b?ter183177184184
El-, gass-, damp- og varmtvannsforsyning146146146144
Vannforsyning, avl?ps- og renovasjonsvirksomhet1 2991 2871 2691 247
Utvikling av byggeprosjekter325322329331
Bygge- og anleggsvirksomhet ellers13 51813 65113 71614 289
Varehandel, reparasjon av motorvogner9 80310 29610 4949 789
Utenriks sj?fart og r?rtransport17 7017 8747 9648 075
Transport ellers og lagring112 06112 11912 00412 096
Overnattings - og serveringsvirksomhet914906908931
Informasjon og kommunikasjon2 4812 3932 6442 711
Omsetning og drift av fast eiendom1 4321 4281 4401 442
Faglig og finansiell tjenesteyting2 0432 0522 0602 098
Forretningsmessig tjenesteyting7 7667 6777 7868 007
Tjenesteytende n?ringer ellers3 2383 2763 4103 433

Tabell 9 
Kredittforetak. Utl?n etter n?ring. Millioner kroner

Kredittforetak. Utl?n etter n?ring. Millioner kroner
September 2017Oktober 2017November 2017Desember 2017
1I forbindelse med hovedrevisjonen av nasjonalregnskapet 2014 er det innf?rt ny definisjon av Fastlands-Norge. Deler av n?ringen ?Tjenester tilknyttet utvinning av r?olje og naturgass? g?r over til n?ringen ?Bergverksdrift og utvinning?, i tillegg g?r deler av n?ringen ?Utenriks sj?fart og r?rtransport? over til ?Transport ellers og lagring?. Skiftet skjer hovedsakelig i perioden fra oktober til desember 2014.
Alle n?ringer174 757176 079176 333173 097
 
Jordbruk og tilknyttede tjenester1 9632 0222 1062 128
Skogbruk og tilknyttede tjenester225229228223
Fiske og fangst386364367362
Fiskeoppdrett og klekkerier447467466462
Bergverksdrift og utvinning168697878
Tjenester tilknyttet utvinning av r?olje og naturgass1274268269267
Utvinning av r?olje og naturgass1111
Industri1 0261 0521 0531 073
Bygging av skip og b?ter50494755
El-, gass-, damp- og varmtvannsforsyning2 4402 4562 460738
Vannforsyning, avl?ps- og renovasjonsvirksomhet3 0643 1033 0954 790
Utvikling av byggeprosjekter6 4936 4336 3463 391
Bygge- og anleggsvirksomhet ellers4 2284 2574 2804 224
Varehandel, reparasjon av motorvogner2 0192 0402 0572 086
Utenriks sj?fart og r?rtransport16 4506 4196 1466 080
Transport ellers og lagring136 32035 89035 92935 714
Overnattings - og serveringsvirksomhet778808814819
Informasjon og kommunikasjon515523728730
Omsetning og drift av fast eiendom91 00992 57392 63493 281
Faglig og finansiell tjenesteyting4 7814 7974 8113 698
Forretningsmessig tjenesteyting3 2223 2843 3186 429
Tjenesteytende n?ringer ellers8 9978 9749 1016 468

Tabell 10 
Statlige l?neinstitutter. Utl?n etter n?ring. Millioner kroner

Statlige l?neinstitutter. Utl?n etter n?ring. Millioner kroner
September 2017Oktober 2017November 2017Desember 2017
1I forbindelse med hovedrevisjonen av nasjonalregnskapet 2014 er det innf?rt ny definisjon av Fastlands-Norge. Deler av n?ringen ?Tjenester tilknyttet utvinning av r?olje og naturgass? g?r over til n?ringen ?Bergverksdrift og utvinning?, i tillegg g?r deler av n?ringen ?Utenriks sj?fart og r?rtransport? over til ?Transport ellers og lagring?. Skiftet skjer hovedsakelig i perioden fra oktober til desember 2014.
Alle n?ringer79 10379 11879 25080 319
 
Jordbruk og tilknyttede tjenester4 5614 5784 5834 580
Skogbruk og tilknyttede tjenester94898787
Fiske og fangst6 0175 9966 0026 121
Fiskeoppdrett og klekkerier305343343349
Bergverksdrift og utvinning17766
Tjenester tilknyttet utvinning av r?olje og naturgass124242424
Utvinning av r?olje og naturgass........
Industri1 8361 8321 8391 889
Bygging av skip og b?ter302299297332
El-, gass-, damp- og varmtvannsforsyning147144142146
Vannforsyning, avl?ps- og renovasjonsvirksomhet4443
Utvikling av byggeprosjekter1 6401 6631 6741 681
Bygge- og anleggsvirksomhet ellers477476503539
Varehandel, reparasjon av motorvogner161170174201
Utenriks sj?fart og r?rtransport1244244258254
Transport ellers og lagring1498497488480
Overnattings - og serveringsvirksomhet1 0941 0831 0801 078
Informasjon og kommunikasjon355365374482
Omsetning og drift av fast eiendom43 31343 26043 26243 213
Faglig og finansiell tjenesteyting1 0801 0971 1031 211
Forretningsmessig tjenesteyting153160161161
Tjenesteytende n?ringer ellers16 79116 78616 84717 482

Tabell 11 
Banker. Balanse. Millioner kroner

Banker. Balanse. Millioner kroner
September 2017Oktober 2017November 2017Desember 2017
Eiendeler
Kontanter og fordringer p? sentralbanker272 528367 371299 482209 247
Utl?n til og fordringer p? kredittinstitusjoner801 873831 084825 019869 085
Utl?n til og fordringer p? kunder2 871 3812 884 3952 912 5702 902 308
Sertifikater og obligasjoner563 683577 613582 503613 278
Aksjer, andeler, egenkapitalbevis mv.197 645202 047204 001204 322
Finansielle derivater233 516243 451254 983235 769
Immaterielle eiendeler9 7269 7249 8619 828
Varige driftsmidler10 79910 83510 82710 804
Andre eiendeler97 73594 05388 30689 494
Sum eiendeler5 058 8865 220 5735 187 5525 144 136
 
Gjeld
Innskudd fra kredittinstitusjoner1 140 5881 213 4261 170 5721 137 075
Innskudd fra kunder2 432 8602 474 7102 444 5322 439 012
Sertifikat- og obligasjonsgjeld620 587630 855631 798646 680
Andre l?n61 17260 95596 21596 812
Finansielle derivater241 519260 421274 145255 472
Annen gjeld106 282118 164101 74396 494
Ansvarlig l?nekapital58 13258 66060 20557 346
Sum gjeld4 661 1404 817 1934 779 2094 728 892
 
Egenkapital
Aksje- og eierandelskapital68 83468 99369 10769 585
Annen innskutt egenkapital (overkursfond mv.)66 90466 99067 68468 368
Opptjent egenkapital231 024230 815231 000231 379
Ufordelt resultat30 98436 58340 55245 913
Sum egenkapital397 746403 380408 343415 245
 
Sum gjeld og egenkapital5 058 8865 220 5735 187 5525 144 136

Tabell 12 
Finansieringsselskap. Balanse. Millioner kroner

Finansieringsselskap. Balanse. Millioner kroner
September 2017Oktober 2017November 2017Desember 2017
Eiendeler
Kontanter og fordringer p? sentralbanker89....76
Utl?n til og fordringer p? kredittinstitusjoner4 145....4 971
Utl?n til og fordringer p? kunder166 018....170 373
Sertifikater og obligasjoner738....525
Aksjer, andeler, egenkapitalbevis mv.63....64
Finansielle derivater298....480
Immaterielle eiendeler778....707
Varige driftsmidler424....411
Andre eiendeler8 632....9 711
Sum eiendeler181 185....187 318
 
Gjeld
Innskudd fra kredittinstitusjoner........
Innskudd fra kunder........
Sertifikat- og obligasjonsgjeld........
Andre l?n141 127....145 135
Finansielle derivater6....5
Annen gjeld14 986....15 520
Ansvarlig l?nekapital1 986....1 986
Sum gjeld158 104....162 646
 
Egenkapital
Aksje- og eierandelskapital4 792....4 853
Annen innskutt egenkapital (overkursfond mv.)4 557....4 922
Opptjent egenkapital11 395....11 780
Ufordelt resultat2 337....3 117
Sum egenkapital23 080....24 672
 
Sum gjeld og egenkapital181 185....187 318

Tabell 13 
Kredittforetak. Balanse. Millioner kroner

Kredittforetak. Balanse. Millioner kroner
September 2017Oktober 2017November 2017Desember 2017
Eiendeler
Kontanter og fordringer p? sentralbanker0000
Utl?n til og fordringer p? kredittinstitusjoner49 83756 22354 87458 548
Utl?n til og fordringer p? kunder1 713 3631 730 9631 735 3611 757 560
Sertifikater og obligasjoner194 655196 158204 271203 385
Aksjer, andeler, egenkapitalbevis mv.147147422115
Finansielle derivater100 683114 767130 771120 794
Immaterielle eiendeler649640628533
Varige driftsmidler21212121
Andre eiendeler13 3258 48410 0777 149
Sum eiendeler2 072 6792 107 4032 136 4242 148 105
 
Gjeld
Innskudd fra kredittinstitusjoner........
Innskudd fra kunder........
Sertifikat- og obligasjonsgjeld1 508 3421 529 1641 573 8611 551 546
Andre l?n355 962372 950353 898387 421
Finansielle derivater40 51438 89440 29339 476
Annen gjeld26 79822 33823 49924 445
Ansvarlig l?nekapital12 14212 15912 17812 169
Sum gjeld1 943 7581 975 5042 003 7292 015 056
 
Egenkapital
Aksje- og eierandelskapital36 96337 76238 78739 006
Annen innskutt egenkapital (overkursfond mv.)57 26558 19957 32857 451
Opptjent egenkapital31 25431 25731 14331 006
Ufordelt resultat3 4384 6815 4385 586
Sum egenkapital128 921131 898132 695133 048
 
Sum gjeld og egenkapital2 072 6792 107 4032 136 4242 148 105

Tabell 14 
Statlige l?neinstitutter. Balanse. Millioner kroner

Statlige l?neinstitutter. Balanse. Millioner kroner
September 2017Oktober 2017November 2017Desember 2017
Eiendeler
Kontanter og fordringer p? sentralbanker4 2564 3724 2354 142
Utl?n til og fordringer p? kredittinstitusjoner9899531 0301 090
Utl?n til og fordringer p? kunder340 219340 900336 390337 688
Sertifikater og obligasjoner........
Aksjer, andeler, egenkapitalbevis mv.180194213205
Finansielle derivater........
Immaterielle eiendeler35384146
Varige driftsmidler28282728
Andre eiendeler2 7042 7048 0113 364
Sum eiendeler348 411349 188349 948346 564
 
Gjeld
Innskudd fra kredittinstitusjoner........
Innskudd fra kunder........
Sertifikat- og obligasjonsgjeld........
Andre l?n339 004339 605335 147336 080
Finansielle derivater........
Annen gjeld5 5745 59210 7876 763
Ansvarlig l?nekapital........
Sum gjeld344 578345 196345 934342 843
 
Egenkapital
Aksje- og eierandelskapital1 5551 5551 5551 555
Annen innskutt egenkapital (overkursfond mv.)........
Opptjent egenkapital2 2432 2262 2262 202
Ufordelt resultat35211233-36
Sum egenkapital3 8333 9924 0143 720
 
Sum gjeld og egenkapital348 411349 188349 948346 564

Tabell 15 
Banker. Beholdning av aksjer, andeler og egenkapitalbevis etter sektor. Millioner kroner

Banker. Beholdning av aksjer, andeler og egenkapitalbevis etter sektor. Millioner kroner
September 2017Oktober 2017November 2017Desember 2017
Totalbeholdning198 334202 497204 451205 046
 
Ikke-finansielle foretak15 60316 39216 58616 522
Statens forretningsdrift........
Statlig eide aksjeselskaper mv.212215202200
Kommunale foretak med ubegrenset ansvar........
Kommunalt eide aksjeselskaper mv.28272724
Private aksjeselskaper mv.15 29316 07416 28816 244
Personlige foretak71757053
Private produsentorienterte organisasjoner uten profittform?l........
 
Finansielle foretak100 531102 399102 592102 973
Norges Bank........
Banker3 6193 8913 6293 854
Kredittforetak75 18176 17476 33476 417
Finansieringsselskaper2 8733 7913 7914 035
Statlige l?neinstitutter mv.........
Finansielle holdingselskaper3 9643 9913 9924 043
Verdipapirfond9 6299 7729 9829 366
Investeringsselskaper og aktive eierfond / PE-fond1 2701 2691 3651 255
?vrige finansielle foretak unntatt forsikring3 2993 0533 0413 272
Livsforsikringsselskaper og pensjonskasser689451456724
Skadeforsikringsselskaper7727
 
Offentlig forvaltning........
Statsforvaltningen........
Kommuneforvaltningen........
 
Ideelle organisasjoner........
Ideelle organisasjoner........
 
Husholdninger2222
Personlig n?ringsdrivende1111
Borettslag o.l.........
L?nnstakere, pensjonister, trygdede, studenter o.a.........
Ufordelt1111
 
Utlandet82 91784 65386 30485 956
Utenlandsk offentlig forvaltning........
Utenlandske banker og finansinstitusjoner68 82563 32964 43171 463
Utenlandske ikke-finansielle foretak og husholdninger14 09221 32421 87314 493
 
Kurs-/verdireguleringsposter m.v.-718-948-1 033-406

Tabell 16 
Banker. Beholdning av obligasjoner og sertifikater etter sektor. Millioner kroner

Banker. Beholdning av obligasjoner og sertifikater etter sektor. Millioner kroner
September 2017Oktober 2017November 2017Desember 2017
Totalbeholdning563 683577 613582 503613 278
 
Ikke-finansielle foretak5 6356 7524 9443 964
Statens forretningsdrift........
Statlig eide aksjeselskaper mv.806739628445
Kommunale foretak med ubegrenset ansvar40404040
Kommunalt eide aksjeselskaper mv.1 8661 3251 2581 136
Private aksjeselskaper mv.2 9224 6473 0182 342
Personlige foretak........
Private produsentorienterte organisasjoner uten profittform?l........
 
Finansielle foretak232 307236 568238 096236 186
Norges Bank........
Banker21 99620 73222 26818 513
Kredittforetak209 312214 846214 802216 596
Finansieringsselskaper239235222325
Statlige l?neinstitutter mv.........
Finansielle holdingselskaper139155212143
Verdipapirfond........
Investeringsselskaper og aktive eierfond / PE-fond3333
?vrige finansielle foretak unntatt forsikring59586175
Livsforsikringsselskaper og pensjonskasser553532521527
Skadeforsikringsselskaper6675
 
Offentlig forvaltning98 06197 85997 86092 851
Statsforvaltningen67 13267 46769 70265 063
Kommuneforvaltningen30 92930 39228 15827 788
 
Ideelle organisasjoner........
Ideelle organisasjoner........
 
Husholdninger........
Personlig n?ringsdrivende........
Borettslag o.l.........
L?nnstakere, pensjonister, trygdede, studenter o.a.........
Ufordelt........
 
Utlandet226 643236 069241 388280 209
Utenlandsk offentlig forvaltning66 16979 26080 713118 734
Utenlandske banker og finansinstitusjoner138 912134 317137 126138 508
Utenlandske ikke-finansielle foretak og husholdninger21 56222 49223 54922 968
 
Kurs-/verdireguleringsposter m.v.1 03636521667

Om statistikken

Statistikken Banker og kredittforetak sammenstiller balanse og resultat for kredittinstitusjoner, finansieringsforetak og statlige l?neinstitutt. Balansen viser eiendeler, gjeld og egenkapital. Utl?n og innskudd er fordelt p? sektor, n?ring og fylke. Resultatet viser inntekter og kostnader.

Definisjoner

Definisjoner av viktige begrep og variabler

Balanseregnskapet, m?ned og ?r
Balansen viser eiendeler, gjeld og egenkapital ved utgangen av regnskapsperioden (m?ned og ?r). De viktigste balansepostene presenteres sektorfordelt.

Resultatregnskapet, kvartal
Resultatregnskapet viser inntekter og kostnader i l?pet av regnskapsperioden. Kvartalsvis presenteres dataene som akkumulerte tall fra ?rsskiftet.

Standard klassifikasjoner

Vi har fire typer grupperinger: Objekt, sektor, n?ring og (art (i resultatregnskapet))

Finansobjekter og realobjekter
Gjeld, fordringer og andre eiendeler i banker og finansieringsforetaks balanseoppstilling deles inn i ensartede hovedgrupper: Eksempler p? slike grupper er utl?n, bankinnskudd, obligasjoner, aksjer mv.

Debitor- og kreditorsektor (i balanseregnskapet)
L?ntaker og l?ngiver klassifiseres etter institusjonell sektorgruppering, basert p? nasjonalregnskapets regelverk. Se spesifikasjonssidene som rapport?rene bruker vedr?rende:
Sektorgruppering

Debitor- og kreditorn?ring (i balanseregnskapet)
Basert p? regelverket i n?ringsstandarden grupperes enkelte finansobjekter etter debitors eller kreditors n?ringstilh?righet. N?ringsgruppering er beskrevet p? spesifikasjonssidene:
N?ringsgruppering

Inntekts- og kostnadsarter (i resultatregnskapet)
Inntekter og kostnader artsinndeles basert p? nasjonalregnskapets regelverk. Renteinntekter og rentekostnader er et eksempel p? dette.

Administrative opplysninger

Navn og emne

Neste publisering

Ansvarlig seksjon

Seksjon for finansielle foretak

Regionalt niv?

Hele landet.

Hyppighet og aktualitet

M?nedlig balanse publiseres 5 uker etter, kvartalsresultat 8 uker etter og ?rlig aggregerte fylkesfordelte utl?n og innskudd 6 m?neder etter rapportperioden.

Internasjonal rapportering

Rapportering til BIS, Eurostat, IMF, OECD

Lagring og anvendelse av grunnlagsmaterialet

Ikke relevant.

Bakgrunn

Form?l og historie

Regnskapsoppgavene fra banker og finansieringsforetak danner et grunnlag for tilsynet med institusjonene og finansmarkedene. Dataene er informasjonsunderlag b?de for penge- og kredittpolitikken og grunnlag for den offisielle statistikken samt inng?r i kredittindikator og pengemengde. Dataene inng?r som sentral datakilde i nasjonalregnskapet og utenriksregnskapet. Regnskapsdataene benyttes direkte i internasjonal rapportering til BIS, Eurostat, IMF, OECD etc. Regnskapsrapporteringen er et samarbeid mellom Finanstilsynet, Statistisk sentralbyr? og delvis Norges Bank.

Brukere og bruksomr?der

Statistikken brukes som input i andre statistikker, samt analyse og tilsyn. Viktigste brukere utover 北京比赛pk10开奖结果 er Norges Bank, Finanstilsynet, Finansdepartementet, finansn?ringen og media. I tillegg inng?r statistikken i bl.a. nasjonalregnskapet, utenriksregnskapet og i finansielle sektorregnskaper samt i internasjonal rapportering.

Likebehandling av brukere

Ikke relevant

Sammenheng med annen statistikk

Statistikken er basert p? retningslinjene i nasjonalregnskapsstandardene "System of National Accounts" fra 2008 (SNA 2008), "European System of Accounts" fra 2010 (ESA 2010) og IMFs "Manual on Monetary and Financial Statistics". Statistikken er ogs? tilpasset flere av de oppdateringene som er gjort i disse standardene.

Statistikken fra finansinstitusjonene blir brukt i nasjonalregnskapet, finansielle sektorregnskaper, utenriksregnskapet og i statistikken over Norges fordringer og gjeld overfor utlandet.

Lovhjemmel

Regnskapsstatistikken for banker og finansieringsforetak blir innhentet med hjemmel i lov om tilsynet av kredittinstitusjoner, forsikringsselskaper og verdipapirhandel mv. av 7. desember 1956 nr. 1 (tilsynsloven). Rapportering fra Norges Bank og statlige l?neinstitutter blir innhentet bl.a. med hjemmel i lov om offisiell statistikk og Statistisk sentralbyr? av 16. juni 1989 nr. 54 (statistikkloven).

E?S-referanse

F?lgende er relevant for statistikken:

R?dsdirektiv 635/86 Regnskapsdirektiv for banker og andre kredittinstitusjoner.

R?dsdirektiv 2006/48/EF Tilsynsdirektiv om adgang til ? starte opp og drive kredittvirksomhet.

Europaparlaments- og r?dsforordning nr.295/2008 - om statistikk over foretaksstrukturer endret ved forordning 251/2009.
R?dsforordning 2223/96 Forordningen omhandler det europeiske system for nasjonal- og regionalregnskap.
R?dsforordning 1392/2007 Endringer i forordning 2223/96
R?dsforordning 1606/2002 Forordningen omhandler anvendelse av internasjonale regnskapsstandarder.
R?dsforordning 297/2008 Endringer i forordning 1606/2002

Produksjon

Omfang

Statistikken bygger p? balanse- og resultatregnskapsdata for Norges Bank, bankene, de statlige l?neinstituttene, kredittforetakene og finansieringsselskapene p? nasjonalt territorium, inklusiv utenlandske selskapers filialer i Norge (Norsk og juridisk enhet).

Datakilder og utvalg

Statistikken er basert p? avstemte regnskapsdata fra finansinstitusjonene.

Regnskapsstatistikken er basert p? totaltelling.

 

Datainnsamling, editering og beregninger

Finanstilsynet og Statistisk sentralbyr? samarbeider om innhentingen av regnskapsdataene. Alle data innrapporteres via Altinn. Rapport?rene f?r automatiske tilbakemeldinger om opplagte feil og mulige feil i innrapportere data. Feil skal rettes innen 2 dager. I forbindelse med bearbeiding av tallene i Statistisk sentralbyr? kan rapport?rene f? sp?rsm?l om ? kontrollere tall som ikke omfattes av de automatiske tilbakemeldingene. Korreksjoner fra rapport?rene mottas fortl?pende.

Sesongjustering

Ikke relevant

Konfidensialitet

Ikke relevant.

Sammenlignbarhet over tid og sted

Regnskapsstatistikken for finansinstitusjonene er basert p? gjeldende regnskapsforskrifter. Brudd i tidsserier og inkonsistens mellom innrapporterte tall og selskapenes offisielle regnskap kan forekomme ved endringer i regnskapslov og i de forskriftene som gjelder for finansinstitusjonene. Strukturendringer som nyetableringer, omklassifiseringer, fusjoner, fisjoner og portef?ljeflyttinger, samt endringer i presentasjonen av statistikken kan ogs? f?re til brudd i tidsseriene. Endring i sektor- og n?ringsstandarder kan ogs? p?virke tidsserier; i mars 2012 ble ny sektorstandard innf?rt og det f?rte til noen endringer av sektor for flere foretakstyper.

IFRS
Innf?ring av regnskapsstandarden IFRS har f?rt til, og vil f?re til mindre brudd i tidsseriene fremover n?r flere selskaper legger om til denne standarden. Fra 2009 kan selskapene rapportere etter IFRS-reglene (fullt ut eller forenklet), mens andre selskaper fortsatt kan nytte NGAAP. Innf?ringen av IFRS, der virkelig verdi (markedsverdi) i mye st?rre grad blir benyttet i regnskapet, medf?rer st?rre fluktuasjoner i balanse- og resultatregnskapsdataene enn tidligere.

Utl?nsforskriften
Utl?nsforskriften tr?dte i kraft 1.januar 2005 og f?rte til en mindre endring i m?lingen av verdien p? utl?n og garantier i regnskapet og da et mindre brudd i tidsseriene for utl?n og tapsnedskrivninger. Forskriften er tilpasset IFRS og Norsk Regnskapsstandard, og p?virker utl?nstidsseriene i begrenset grad. Det var ogs? et brudd i tidsserien for l?n i 1992 p? grunn av endrede regnskapsregler.

Endringer i presentasjonen av statistikken
Spesifikasjoner endres l?pende i statistikken og det p?virker datapresentasjonen. Eksempelvis ble rammel?n med pant i bolig skilt ut som egen spesifikasjon f.o.m. januar 2006 og f?rte til en reduksjon i nedbetalingsl?n med pant i bolig og kasse-, drifts- og brukskreditt.

Strukturendringer i finanssektoren
Det er flere nyetableringer, oppkj?p, fusjoner og fisjoner hvert ?r. Mange slike endringer har liten betydning for statistikken, mens andre medf?rer betydelige brudd i tidsseriene. Der de strukturelle endringene f?rer til st?rre brudd i tidsseriene vil de bli kommentert i statistikkpubliseringen.

Ny institusjonell sektorgruppering
Fra 1. januar 2012 ble den norske standarden for institusjonell sektorgruppering endret i tr?d med reviderte internasjonale standarder, som Norge har forpliktet seg til ? f?lge. Dette medf?rer et brudd i regnskapsstatistikken for banker og finansforetak fra og med mars 2012.

En rekke foretak som tidligere ble klassifisert som ikke-finansielle foretak er n? flyttet over til finansielle foretak. Utl?n til disse foretakene skal ikke lenger n?ringsfordeles og er derfor ikke lenger inkludert i statistikken for utl?n etter n?ring. Det er s?rlig n?ringen faglig og finansiell tjenesteyting som er p?virket, ettersom mange av foretakene som er flyttet over til finansielle foretak tidligere falt inn under denne n?ringen.

Nye n?ringsspesifikasjoner i statistikken
I mai 2009 ble ny norsk n?ringsstandard innf?rt i finansstatistikken. Endringen ?kte muligheten for ? f?lge utl?nsutviklingen i viktige enkeltn?ringer, men f?rte ogs? til brudd i tidsseriene for utl?n etter l?ntakern?ring. Dette gj?r at sammenligninger av n?ringsfordelte utl?n f?r og etter mai 2009 p? m?nedsbasis, og f?r og etter mai 2010 p? ?rsbasis, er vanskelig for flere n?ringer.

Obligasjoner med fortrinnsrett
I juni 2007 ble det ?pnet for ? utstede obligasjoner med fortrinnsrett (OMF) i Norge. OMF er obligasjoner utstedt i en sikkerhetsmasse best?ende av offentlige l?n, utl?n med pant i bolig eller i annen fast eiendom. Disse obligasjonene har fortrinnsrett f?r annen gjeld og kalles ofte boligobligasjoner fordi de gis med pant i en boligl?nsportef?lje.

Stortinget ga 24. oktober 2008 Finansdepartementet fullmakt til ? sette i verk en ordning der staten l?ner ut statspapirer til bankene med sikkerhet i, eller i bytte mot, OMF. Bankene kan erverve OMF enten i markedet eller direkte fra kredittforetak som er autorisert til ? utstede OMF.

 

Etter ?pningen for ? utstede obligasjoner med fortrinnrett og lanseringen av tiltakspakken, har en rekke nye kredittforetak blitt etablert, og st?rre l?neportef?ljer har blitt flyttet mellom banker og kredittforetak

 

N?yaktighet og p?litelighet

Feilkilder og usikkerhet

Det kan forekomme feil og uoverensstemmelser i regnskapsopplysningene. Disse uoverensstemmelsene kan ha flere kilder:

*Feil i rapport?renes regnskaper

*Feil ved overf?ring av data fra institusjonenes prim?rregnskaper til regnskapsrapportene og til mottakere hos rapport?rene og hos myndighetene

*Ulike regnskaps- og verdsettingsprinsipper

*Ulike bokf?ringstidspunkt for transaksjoner

*Mangelfullt utf?rte oppgaver fra rapport?rene

*Bearbeidingsfeil

P? grunn av store datamengder og et dynamisk korreksjonssystem, vil publiserte data regnes som forel?pige frem til neste ?rs data for tilsvarende periode er publisert. Det betyr at data for siste ?r kan endres uten at dette merkes spesielt i tabellene. Store, viktige endringer vil imidlertid bli kommentert ved publisering av dagens statistikk.

Revisjon

Statistikken publiseres med forel?pige tall, og korreksjoner for tidligere publisert statistikk inkluderes ved neste publisering av tall.

Kontakt

Fant du det du lette etter?

Du har sl?tt av Javascript. Du kan sende oss en tilbakemelding p? informasjon@ssb.no.

Send e-post til 北京比赛pk10开奖结果