328703
/bank-og-finansmarked/statistikker/banker/maanedsbalanse
328703
statistikk
2018-01-12T08:00:00.000Z
Bank og finansmarked
no
banker, Banker og kredittforetak, finansieringsselskaper, statlige l?neinstitutter, utl?n, innskudd, finansiering, boligl?n, obligasjoner, sertifikater, aksjer, egenkapitalbevis, fordringer, gjeld, utenlandske banker, l?ntakereFinansinstitusjoner og andre finansielle foretak, Bank og finansmarked
true

Banker og kredittforetak

本文地址:http://www.jsuj.com.cn/bank-og-finansmarked/statistikker/banker/maanedsbalanse
文章摘要:Banker og kredittforetak ,浪迹萍踪奉若神明费劲,愣怔万象曲酒。

M?nedspubliseringen fra og med januar 2018 blir utsatt til juni grunnet en st?rre omlegging av statistikken.

Oppdatert

Neste oppdatering

N?kkeltall

9,6 %

tolvm?neders beholdningsendring i BSU november 2017

Balanse. Utvalgte tall. Millioner kroner og prosent
November 2016November 2017Endring i prosent
Banker
Boligl?n til husholdninger1 161 0561 220 0025,1
Utl?n til industrien62 42068 66210,0
Boligsparing for ungdom43 47847 6659,6
Kredittforetak
Boligl?n til husholdninger1 269 9221 371 6388,0
Utl?n til industrien9291 05313,3
Finansieringsselskaper
Utl?n til industrien6 8056 191-9,0
Statlige l?neinstitutt
Boligl?n til husholdninger60 63358 509-3,5
Utl?n til industrien1 6981 8398,3

Se flere tabeller om emnet

Tabell 1 
Innskudd etter sektor og innskuddstype. Millioner kroner

Innskudd etter sektor og innskuddstype. Millioner kroner
August 2017September 2017Oktober 2017November 2017
Totale innskudd3 522 6443 573 4483 688 1363 615 103
Ikke-finansielle foretak726 249727 692758 767739 583
Finansielle foretak198 954175 054205 663207 080
Offentlig forvaltning139 295162 858149 918143 913
Ideelle organisasjoner70 08563 92764 42563 045
Husholdninger1 193 1251 191 9191 190 5981 185 598
? L?nnstakere1 143 5271 142 3041 141 0341 136 359
Utlandet1 194 8161 251 9211 318 6901 275 822
Kurs-/verdireguleringsposter m.v.120777562
 
Transaksjonsinnskudd2 305 8142 333 1492 384 9382 341 339
Ikke-finansielle foretak593 033610 659635 739634 294
Finansielle foretak134 058132 179148 757148 264
Offentlig forvaltning109 866140 472120 513120 817
Ideelle organisasjoner53 83353 22653 19352 674
Husholdninger1 030 9781 030 2551 027 0121 022 748
? L?nnstakere985 556984 714981 626977 626
Utlandet384 046366 359399 725362 542
 
Innskudd med binding inntil 1 mnd.413 240437 048491 519448 064
Ikke-finansielle foretak12 05713 46213 11715 932
Finansielle foretak11 3825 4669 1235 849
Offentlig forvaltning5 1835 0005 4135 354
Ideelle organisasjoner1 5821 3771 3621 018
Husholdninger21 41921 48621 75921 504
? L?nnstakere20 74420 81121 08220 822
Utlandet361 617390 257440 744398 407
 
Skattetrekkskonti45 83226 86848 04424 168
Ikke-finansielle foretak26 28215 71428 33913 263
Finansielle foretak3 1001 7693 1461 719
Offentlig forvaltning14 3328 03014 3337 893
Ideelle organisasjoner1 5759781 685943
Husholdninger440310446292
? L?nnstakere98709866
Utlandet104689558
 
Innskudd knyttet til pensjonsavtaler/-sparing9971 0201 0781 087
Ikke-finansielle foretak24242422
Finansielle foretak5555
Offentlig forvaltning........
Ideelle organisasjoner0000
Husholdninger9619851 0421 053
? L?nnstakere893916973983
Utlandet6666
 
Innskudd med b?rsavkastning398374439433
Ikke-finansielle foretak292281307261
Finansielle foretak21192623
Offentlig forvaltning27232422
Ideelle organisasjoner15151332
Husholdninger41366993
? L?nnstakere40356491
Utlandet1000
 
Boligsparing for ungdom (BSU)47 87847 81247 80348 068
Ikke-finansielle foretak........
Finansielle foretak........
Offentlig forvaltning........
Ideelle organisasjoner........
Husholdninger47 55047 47047 45247 665
? L?nnstakere47 18947 11147 09247 304
Utlandet329342351403
 
Andre innskudd med binding708 366727 099714 240751 884
Ikke-finansielle foretak94 56087 55281 24175 811
Finansielle foretak50 39035 61644 60751 220
Offentlig forvaltning9 8879 3329 6369 828
Ideelle organisasjoner13 0818 3318 1718 376
Husholdninger91 73691 37892 81792 243
? L?nnstakere89 00788 64890 09989 468
Utlandet448 713494 890477 768514 406

Tabell 2 
Innskudd etter n?ring. Millioner kroner

Innskudd etter n?ring. Millioner kroner
August 2017September 2017Oktober 2017November 2017
1I forbindelse med hovedrevisjonen av nasjonalregnskapet 2014 er det innf?rt ny definisjon av Fastlands-Norge. Deler av n?ringen ?Tjenester tilknyttet utvinning av r?olje og naturgass? g?r over til n?ringen ?Bergverksdrift og utvinning?, i tillegg g?r deler av n?ringen ?Utenriks sj?fart og r?rtransport? over til ?Transport ellers og lagring?. Skiftet skjer hovedsakelig i perioden fra oktober til desember 2014.
Alle n?ringer845 834841 145872 661851 761
 
Jordbruk og tilknyttede tjenester17 50517 33517 38316 575
Skogbruk og tilknyttede tjenester1 8131 8021 8761 904
Fiske og fangst9 7879 66310 59410 732
Fiskeoppdrett og klekkerier14 21014 00214 57713 574
Bergverksdrift og utvinning16 6467 0908 8878 403
Tjenester tilknyttet utvinning av r?olje og naturgass14 0133 7234 1004 248
Utvinning av r?olje og naturgass45 63445 32441 47739 663
Industri50 87656 00154 43252 049
Bygging av skip og b?ter4 6485 2625 5135 438
El-, gass-, damp- og varmtvannsforsyning35 79832 08036 39032 439
Vannforsyning, avl?ps- og renovasjonsvirksomhet4 2333 6084 1654 329
Utvikling av byggeprosjekter16 98817 42318 43418 325
Bygge- og anleggsvirksomhet ellers39 96039 85343 88042 195
Varehandel, reparasjon av motorvogner70 65671 13471 44572 317
Utenriks sj?fart og r?rtransport123 18222 87624 46026 124
Transport ellers og lagring153 56454 68355 74950 543
Overnattings - og serveringsvirksomhet8 5958 0918 0487 697
Informasjon og kommunikasjon36 71935 73440 81836 319
Omsetning og drift av fast eiendom149 505152 300162 513165 155
Faglig og finansiell tjenesteyting116 216114 659113 368113 860
Forretningsmessig tjenesteyting29 82229 19132 74732 089
Tjenesteytende n?ringer ellers105 46499 313101 80197 785

Tabell 3 
Banker. Utl?n etter sektor og utl?nstype. Millioner kroner

Banker. Utl?n etter sektor og utl?nstype. Millioner kroner
August 2017September 2017Oktober 2017November 2017
Totale utl?n3 328 0123 387 2563 381 7043 394 282
Ikke-finansielle foretak1 136 2611 149 3561 151 6701 156 679
Finansielle foretak361 004371 481371 795351 476
Offentlig forvaltning18 95417 62218 52118 071
Ideelle organisasjoner13 92213 83113 68913 693
Husholdninger1 418 1841 430 3761 434 9781 451 985
? L?nnstakere1 302 0601 314 4991 317 0451 333 987
Utlandet390 849415 581402 104413 456
Kurs-/verdireguleringsposter m.v.-11 163-11 009-11 071-11 096
 
Rammel?n med pant i bolig175 612175 106177 738180 030
Ikke-finansielle foretak754744735764
Finansielle foretak10101011
Offentlig forvaltning..0....
Ideelle organisasjoner22201819
Husholdninger174 295173 797176 433178 662
? L?nnstakere166 858166 399169 021171 195
Utlandet530535541575
 
Nedbetalingsl?n med pant i bolig1 110 1161 119 1051 113 1631 129 722
Ikke-finansielle foretak79 98580 82581 54082 644
Finansielle foretak647651616602
Offentlig forvaltning119119128128
Ideelle organisasjoner1 9241 9171 9351 977
Husholdninger1 024 7091 032 8401 026 1471 041 340
? L?nnstakere959 217967 847964 811979 423
Utlandet2 7322 7542 7983 033
 
Andre nedbetalingsl?n1 732 3671 767 2331 757 1311 745 287
Ikke-finansielle foretak891 407894 460894 494897 585
Finansielle foretak303 219310 829304 132280 356
Offentlig forvaltning18 06116 60317 74117 119
Ideelle organisasjoner10 20810 2089 9339 857
Husholdninger152 640156 176164 059163 665
? L?nnstakere115 372118 709120 961121 128
Utlandet356 832378 958366 772376 706
 
Kasse-, drifts- og brukskreditt (inkl. diskonteringskreditt)247 253260 746266 635272 672
Ikke-finansielle foretak100 819108 420107 890109 130
Finansielle foretak57 10459 96967 01870 493
Offentlig forvaltning771898650824
Ideelle organisasjoner593257539353
Husholdninger57 23557 89058 56958 762
? L?nnstakere52 73153 36054 04754 063
Utlandet30 73133 31231 96833 110
 
Boligbyggel?n og andre byggel?n73 82776 07578 10877 667
Ikke-finansielle foretak63 29764 92667 02966 574
Finansielle foretak24211816
Offentlig forvaltning2222
Ideelle organisasjoner1 1741 4301 2641 487
Husholdninger9 3059 6749 7699 556
? L?nnstakere7 8828 1848 2058 179
Utlandet24222633

Tabell 4 
Finansieringsselskap. Utl?n etter sektor og utl?nstype. Millioner kroner

Finansieringsselskap. Utl?n etter sektor og utl?nstype. Millioner kroner
August 2017September 2017Oktober 2017November 2017
1Tabellen inneholder kun de viktigste utl?nstypene for den enkelte finansinstitusjonstype, summen av de ulike utl?nstypene kan derfor avvike fra sum totale utl?n
Totale utl?n1165 437166 192168 176170 567
 
Kasse-, drifts- og brukskreditt (inkl. diskonteringskreditt)27 03127 31228 53628 559
Ikke-finansielle foretak8 9549 84610 18010 546
Finansielle foretak129910
Offentlig forvaltning5666
Ideelle organisasjoner1222
Husholdninger15 61715 10415 41515 593
Herav l?nnstakere mv.15 42914 91815 24315 403
Utlandet2 4412 3462 9242 402
 
Andre nedbetalingsl?n68 97368 86968 97970 388
Ikke-finansielle foretak17 21516 47217 51817 370
Finansielle foretak6654
Offentlig forvaltning574572571572
Ideelle organisasjoner16161617
Husholdninger37 28137 13237 06437 822
Herav l?nnstakere mv.35 90235 73535 62436 486
Utlandet13 88014 67113 80514 603
 
Leiefinansiering69 97770 78471 22072 190
Ikke-finansielle foretak46 87148 00848 02448 341
Finansielle foretak124122120123
Offentlig forvaltning1 4411 4461 4521 470
Ideelle organisasjoner247252251250
Husholdninger21 26020 92221 34021 975
Herav l?nnstakere mv.16 15815 76316 15716 990
Utlandet34343232
 
Kurs-/verdireguleringsposter m.v.-544-773-558-569

Tabell 5 
Kredittforetak. Utl?n etter sektor og utl?nstype. Millioner kroner

Kredittforetak. Utl?n etter sektor og utl?nstype. Millioner kroner
August 2017September 2017Oktober 2017November 2017
1Tabellen inneholder kun de viktigste utl?nstypene for den enkelte finansinstitusjonstype, summen av de ulike utl?nstypene kan derfor avvike fra sum totale utl?n
Totale utl?n11 725 7661 726 9021 747 1921 747 505
 
Rammel?n med pant i bolig313 749315 834314 773315 304
Ikke-finansielle foretak........
Finansielle foretak........
Offentlig forvaltning........
Ideelle organisasjoner........
Husholdninger313 115315 174314 091314 609
Herav l?nnstakere mv.309 808311 858310 773311 263
Utlandet634659682695
 
Nedbetalingsl?n med pant i bolig1 049 1301 055 0621 069 5491 072 048
Ikke-finansielle foretak11 48511 53811 66011 878
Finansielle foretak277277327328
Offentlig forvaltning........
Ideelle organisasjoner159159158115
Husholdninger1 034 8201 040 6601 054 9511 057 029
Herav l?nnstakere mv.974 670979 830993 259995 162
Utlandet2 3892 4292 4552 697
 
Andre nedbetalingsl?n (inkl. leiefinansiering)361 839355 129361 711358 707
Ikke-finansielle foretak93 20992 37792 35592 182
Finansielle foretak19 91913 54516 23612 151
Offentlig forvaltning231 549232 091235 240236 210
Ideelle organisasjoner1 7491 7471 6861 689
Husholdninger6 8037 1757 8637 984
Herav l?nnstakere mv.2 2872 3852 6532 729
Utlandet8 6118 1948 3318 491
 
Kurs-/verdireguleringsposter m.v.1 0488761 1591 446

Tabell 6 
Statlige l?neinstitutter. Utl?n etter sektor og utl?nstype. Millioner kroner

Statlige l?neinstitutter. Utl?n etter sektor og utl?nstype. Millioner kroner
August 2017September 2017Oktober 2017November 2017
1Tabellen inneholder kun de viktigste utl?nstypene for den enkelte finansinstitusjonstype, summen av de ulike utl?nstypene kan derfor avvike fra sum totale utl?n
Totale utl?n1338 977340 219340 900336 390
 
Nedbetalingsl?n med pant i bolig90 30690 26990 21090 282
Ikke-finansielle foretak22 83922 85923 01123 164
Finansielle foretak42424242
Offentlig forvaltning........
Ideelle organisasjoner8 6018 6568 6198 567
Husholdninger58 82458 71358 53858 509
Herav l?nnstakere mv.27 82327 78027 73427 710
Utlandet........
 
Andre nedbetalingsl?n248 898250 177250 917246 335
Ikke-finansielle foretak12 46012 46612 48112 504
Finansielle foretak838838828828
Offentlig forvaltning58 88158 66658 33558 083
Ideelle organisasjoner4333
Husholdninger173 882175 346176 394172 045
Herav l?nnstakere mv.169 713171 160172 196167 833
Utlandet2 8332 8572 8742 871
 
Kurs-/verdireguleringsposter m.v.-227-227-227-227

Tabell 7 
Banker. Utl?n etter n?ring. Millioner kroner

Banker. Utl?n etter n?ring. Millioner kroner
August 2017September 2017Oktober 2017November 2017
1I forbindelse med hovedrevisjonen av nasjonalregnskapet 2014 er det innf?rt ny definisjon av Fastlands-Norge. Deler av n?ringen ?Tjenester tilknyttet utvinning av r?olje og naturgass? g?r over til n?ringen ?Bergverksdrift og utvinning?, i tillegg g?r deler av n?ringen ?Utenriks sj?fart og r?rtransport? over til ?Transport ellers og lagring?. Skiftet skjer hovedsakelig i perioden fra oktober til desember 2014.
Alle n?ringer1 266 3051 279 0621 283 2871 288 363
 
Jordbruk og tilknyttede tjenester45 38545 66348 19047 986
Skogbruk og tilknyttede tjenester2 9112 9312 9463 008
Fiske og fangst27 40927 81727 96127 246
Fiskeoppdrett og klekkerier16 65017 07017 28818 927
Bergverksdrift og utvinning111 40111 99411 95912 082
Tjenester tilknyttet utvinning av r?olje og naturgass14 6404 5954 6984 714
Utvinning av r?olje og naturgass7 0317 3268 6865 445
Industri66 13769 99969 06368 662
Bygging av skip og b?ter8 2298 2758 4408 953
El-, gass-, damp- og varmtvannsforsyning38 98838 87338 92239 530
Vannforsyning, avl?ps- og renovasjonsvirksomhet4 9114 4814 6063 326
Utvikling av byggeprosjekter97 02498 35899 31599 518
Bygge- og anleggsvirksomhet ellers43 44143 39043 75043 847
Varehandel, reparasjon av motorvogner62 82864 63565 47965 191
Utenriks sj?fart og r?rtransport156 59956 41759 32160 168
Transport ellers og lagring166 08768 50166 94066 789
Overnattings - og serveringsvirksomhet14 35513 85813 90414 090
Informasjon og kommunikasjon19 96619 71920 36519 468
Omsetning og drift av fast eiendom544 313544 588543 483548 305
Faglig og finansiell tjenesteyting56 88356 00953 16153 397
Forretningsmessig tjenesteyting30 80131 95632 25234 023
Tjenesteytende n?ringer ellers40 31542 60942 55743 690

Tabell 8 
Finansieringsselskap. Utl?n etter n?ring. Millioner kroner

Finansieringsselskap. Utl?n etter n?ring. Millioner kroner
August 2017September 2017Oktober 2017November 2017
1I forbindelse med hovedrevisjonen av nasjonalregnskapet 2014 er det innf?rt ny definisjon av Fastlands-Norge. Deler av n?ringen ?Tjenester tilknyttet utvinning av r?olje og naturgass? g?r over til n?ringen ?Bergverksdrift og utvinning?, i tillegg g?r deler av n?ringen ?Utenriks sj?fart og r?rtransport? over til ?Transport ellers og lagring?. Skiftet skjer hovedsakelig i perioden fra oktober til desember 2014.
Alle n?ringer79 26980 43181 92682 152
 
Jordbruk og tilknyttede tjenester3 3643 3673 4113 402
Skogbruk og tilknyttede tjenester1 1731 1861 1891 190
Fiske og fangst931009495
Fiskeoppdrett og klekkerier2 0552 0772 0272 071
Bergverksdrift og utvinning11 4051 4101 4081 413
Tjenester tilknyttet utvinning av r?olje og naturgass12 5901 8112 9902 889
Utvinning av r?olje og naturgass770743747548
Industri5 9446 8276 4556 191
Bygging av skip og b?ter186183177184
El-, gass-, damp- og varmtvannsforsyning146146146146
Vannforsyning, avl?ps- og renovasjonsvirksomhet1 2791 2991 2871 269
Utvikling av byggeprosjekter319325322329
Bygge- og anleggsvirksomhet ellers13 43113 51813 65113 716
Varehandel, reparasjon av motorvogner9 5149 80310 29610 494
Utenriks sj?fart og r?rtransport17 5377 7017 8747 964
Transport ellers og lagring112 01912 06112 11912 004
Overnattings - og serveringsvirksomhet886914906908
Informasjon og kommunikasjon2 3442 4812 3932 644
Omsetning og drift av fast eiendom1 4161 4321 4281 440
Faglig og finansiell tjenesteyting1 9542 0432 0522 060
Forretningsmessig tjenesteyting7 5987 7667 6777 786
Tjenesteytende n?ringer ellers3 2463 2383 2763 410

Tabell 9 
Kredittforetak. Utl?n etter n?ring. Millioner kroner

Kredittforetak. Utl?n etter n?ring. Millioner kroner
August 2017September 2017Oktober 2017November 2017
1I forbindelse med hovedrevisjonen av nasjonalregnskapet 2014 er det innf?rt ny definisjon av Fastlands-Norge. Deler av n?ringen ?Tjenester tilknyttet utvinning av r?olje og naturgass? g?r over til n?ringen ?Bergverksdrift og utvinning?, i tillegg g?r deler av n?ringen ?Utenriks sj?fart og r?rtransport? over til ?Transport ellers og lagring?. Skiftet skjer hovedsakelig i perioden fra oktober til desember 2014.
Alle n?ringer174 575174 757176 079176 333
 
Jordbruk og tilknyttede tjenester1 9361 9632 0222 106
Skogbruk og tilknyttede tjenester220225229228
Fiske og fangst380386364367
Fiskeoppdrett og klekkerier439447467466
Bergverksdrift og utvinning167686978
Tjenester tilknyttet utvinning av r?olje og naturgass1486274268269
Utvinning av r?olje og naturgass1111
Industri1 0101 0261 0521 053
Bygging av skip og b?ter51504947
El-, gass-, damp- og varmtvannsforsyning2 4532 4402 4562 460
Vannforsyning, avl?ps- og renovasjonsvirksomhet3 0633 0643 1033 095
Utvikling av byggeprosjekter6 5186 4936 4336 346
Bygge- og anleggsvirksomhet ellers4 1774 2284 2574 280
Varehandel, reparasjon av motorvogner1 9982 0192 0402 057
Utenriks sj?fart og r?rtransport17 4366 4506 4196 146
Transport ellers og lagring135 94136 32035 89035 929
Overnattings - og serveringsvirksomhet783778808814
Informasjon og kommunikasjon516515523728
Omsetning og drift av fast eiendom90 17891 00992 57392 634
Faglig og finansiell tjenesteyting4 7214 7814 7974 811
Forretningsmessig tjenesteyting3 2033 2223 2843 318
Tjenesteytende n?ringer ellers8 9998 9978 9749 101

Tabell 10 
Statlige l?neinstitutter. Utl?n etter n?ring. Millioner kroner

Statlige l?neinstitutter. Utl?n etter n?ring. Millioner kroner
August 2017September 2017Oktober 2017November 2017
1I forbindelse med hovedrevisjonen av nasjonalregnskapet 2014 er det innf?rt ny definisjon av Fastlands-Norge. Deler av n?ringen ?Tjenester tilknyttet utvinning av r?olje og naturgass? g?r over til n?ringen ?Bergverksdrift og utvinning?, i tillegg g?r deler av n?ringen ?Utenriks sj?fart og r?rtransport? over til ?Transport ellers og lagring?. Skiftet skjer hovedsakelig i perioden fra oktober til desember 2014.
Alle n?ringer79 07479 10379 11879 250
 
Jordbruk og tilknyttede tjenester4 5664 5614 5784 583
Skogbruk og tilknyttede tjenester98948987
Fiske og fangst6 0026 0175 9966 002
Fiskeoppdrett og klekkerier309305343343
Bergverksdrift og utvinning122776
Tjenester tilknyttet utvinning av r?olje og naturgass110242424
Utvinning av r?olje og naturgass........
Industri1 8621 8361 8321 839
Bygging av skip og b?ter304302299297
El-, gass-, damp- og varmtvannsforsyning147147144142
Vannforsyning, avl?ps- og renovasjonsvirksomhet4444
Utvikling av byggeprosjekter1 6441 6401 6631 674
Bygge- og anleggsvirksomhet ellers452477476503
Varehandel, reparasjon av motorvogner159161170174
Utenriks sj?fart og r?rtransport1242244244258
Transport ellers og lagring1506498497488
Overnattings - og serveringsvirksomhet1 0971 0941 0831 080
Informasjon og kommunikasjon345355365374
Omsetning og drift av fast eiendom43 38243 31343 26043 262
Faglig og finansiell tjenesteyting1 0341 0801 0971 103
Forretningsmessig tjenesteyting152153160161
Tjenesteytende n?ringer ellers16 73816 79116 78616 847

Tabell 11 
Banker. Balanse. Millioner kroner

Banker. Balanse. Millioner kroner
August 2017September 2017Oktober 2017November 2017
Eiendeler
Kontanter og fordringer p? sentralbanker240 168272 528367 371299 482
Utl?n til og fordringer p? kredittinstitusjoner818 982801 873831 084825 019
Utl?n til og fordringer p? kunder2 843 6562 871 3812 884 3952 912 570
Sertifikater og obligasjoner555 887563 683577 613582 503
Aksjer, andeler, egenkapitalbevis mv.195 399197 645202 047204 001
Finansielle derivater241 929233 516243 451254 983
Immaterielle eiendeler9 6489 7269 7249 861
Varige driftsmidler10 76410 79910 83510 827
Andre eiendeler95 65397 73594 05388 306
Sum eiendeler5 012 0865 058 8865 220 5735 187 552
 
Gjeld
Innskudd fra kredittinstitusjoner1 101 3641 140 5881 213 4261 170 572
Innskudd fra kunder2 421 2802 432 8602 474 7102 444 532
Sertifikat- og obligasjonsgjeld606 553620 587630 855631 798
Andre l?n65 98861 17260 95596 215
Finansielle derivater257 028241 519260 421274 145
Annen gjeld108 735106 282118 164101 743
Ansvarlig l?nekapital57 09358 13358 66160 206
Sum gjeld4 618 0424 661 1404 817 1934 779 210
 
Egenkapital
Aksje- og eierandelskapital68 67168 83468 99369 107
Annen innskutt egenkapital (overkursfond mv.)66 53266 90466 99067 684
Opptjent egenkapital230 024231 024230 815231 000
Ufordelt resultat28 81730 98436 58340 552
Sum egenkapital394 044397 746403 380408 343
 
Sum gjeld og egenkapital5 012 0865 058 8875 220 5745 187 553

Tabell 12 
Finansieringsselskap. Balanse. Millioner kroner

Finansieringsselskap. Balanse. Millioner kroner
August 2017September 2017Oktober 2017November 2017
Eiendeler
Kontanter og fordringer p? sentralbanker..89..
Utl?n til og fordringer p? kredittinstitusjoner..4 145..
Utl?n til og fordringer p? kunder..166 018..
Sertifikater og obligasjoner..738..
Aksjer, andeler, egenkapitalbevis mv...63..
Finansielle derivater..298..
Immaterielle eiendeler..778..
Varige driftsmidler..424..
Andre eiendeler..8 632..
Sum eiendeler..181 185..
 
Gjeld
Innskudd fra kredittinstitusjoner......
Innskudd fra kunder......
Sertifikat- og obligasjonsgjeld......
Andre l?n..141 127..
Finansielle derivater..6..
Annen gjeld..14 986..
Ansvarlig l?nekapital..1 986..
Sum gjeld..158 104..
 
Egenkapital
Aksje- og eierandelskapital..4 792..
Annen innskutt egenkapital (overkursfond mv.)..4 557..
Opptjent egenkapital..11 395..
Ufordelt resultat..2 337..
Sum egenkapital..23 080..
 
Sum gjeld og egenkapital..181 185..

Tabell 13 
Kredittforetak. Balanse. Millioner kroner

Kredittforetak. Balanse. Millioner kroner
August 2017September 2017Oktober 2017November 2017
Eiendeler
Kontanter og fordringer p? sentralbanker0000
Utl?n til og fordringer p? kredittinstitusjoner65 75149 83756 22354 874
Utl?n til og fordringer p? kunder1 705 5551 713 3631 730 9631 735 361
Sertifikater og obligasjoner196 548194 655196 158204 271
Aksjer, andeler, egenkapitalbevis mv.146147147422
Finansielle derivater93 862100 683114 767130 771
Immaterielle eiendeler652649640628
Varige driftsmidler22212121
Andre eiendeler9 16913 3258 48410 077
Sum eiendeler2 071 7052 072 6792 107 4032 136 424
 
Gjeld
Innskudd fra kredittinstitusjoner........
Innskudd fra kunder........
Sertifikat- og obligasjonsgjeld1 502 6371 508 3421 529 1641 573 861
Andre l?n354 188355 962372 950353 898
Finansielle derivater52 10940 51438 89440 293
Annen gjeld21 52426 79822 33823 499
Ansvarlig l?nekapital12 05112 14212 15912 178
Sum gjeld1 942 5101 943 7581 975 5042 003 729
 
Egenkapital
Aksje- og eierandelskapital36 96336 96337 76238 787
Annen innskutt egenkapital (overkursfond mv.)57 11857 26558 19957 328
Opptjent egenkapital31 35731 25431 25731 143
Ufordelt resultat3 7563 4384 6815 438
Sum egenkapital129 195128 921131 898132 695
 
Sum gjeld og egenkapital2 071 7052 072 6792 107 4032 136 424

Tabell 14 
Statlige l?neinstitutter. Balanse. Millioner kroner

Statlige l?neinstitutter. Balanse. Millioner kroner
August 2017September 2017Oktober 2017November 2017
Eiendeler
Kontanter og fordringer p? sentralbanker4 3774 2564 3724 235
Utl?n til og fordringer p? kredittinstitusjoner8859899531 030
Utl?n til og fordringer p? kunder338 977340 219340 900336 390
Sertifikater og obligasjoner........
Aksjer, andeler, egenkapitalbevis mv.180180194213
Finansielle derivater........
Immaterielle eiendeler34353841
Varige driftsmidler28282827
Andre eiendeler2 6472 7042 7048 011
Sum eiendeler347 128348 411349 188349 948
 
Gjeld
Innskudd fra kredittinstitusjoner........
Innskudd fra kunder........
Sertifikat- og obligasjonsgjeld........
Andre l?n337 674339 004339 605335 147
Finansielle derivater........
Annen gjeld5 5325 5745 59210 787
Ansvarlig l?nekapital........
Sum gjeld343 206344 578345 196345 934
 
Egenkapital
Aksje- og eierandelskapital1 5551 5551 5551 555
Annen innskutt egenkapital (overkursfond mv.)........
Opptjent egenkapital2 2432 2432 2262 226
Ufordelt resultat12435211233
Sum egenkapital3 9223 8333 9924 014
 
Sum gjeld og egenkapital347 128348 411349 188349 948

Tabell 15 
Banker. Beholdning av aksjer, andeler og egenkapitalbevis etter sektor. Millioner kroner

Banker. Beholdning av aksjer, andeler og egenkapitalbevis etter sektor. Millioner kroner
August 2017September 2017Oktober 2017November 2017
Totalbeholdning196 088198 334202 497204 451
 
Ikke-finansielle foretak15 23215 60316 39216 586
Statens forretningsdrift........
Statlig eide aksjeselskaper mv.199212215202
Kommunale foretak med ubegrenset ansvar........
Kommunalt eide aksjeselskaper mv.28282727
Private aksjeselskaper mv.14 92915 29316 07416 288
Personlige foretak76717570
Private produsentorienterte organisasjoner uten profittform?l........
 
Finansielle foretak100 835100 531102 399102 592
Norges Bank........
Banker3 6103 6193 8913 629
Kredittforetak74 98875 18176 17476 334
Finansieringsselskaper2 8732 8733 7913 791
Statlige l?neinstitutter mv.........
Finansielle holdingselskaper3 9673 9643 9913 992
Verdipapirfond10 3669 6299 7729 982
Investeringsselskaper og aktive eierfond / PE-fond1 2701 2701 2691 365
?vrige finansielle foretak unntatt forsikring3 0553 2993 0533 041
Livsforsikringsselskaper og pensjonskasser699689451456
Skadeforsikringsselskaper7772
 
Offentlig forvaltning........
Statsforvaltningen........
Kommuneforvaltningen........
 
Ideelle organisasjoner........
Ideelle organisasjoner........
 
Husholdninger2222
Personlig n?ringsdrivende1111
Borettslag o.l.........
L?nnstakere, pensjonister, trygdede, studenter o.a.........
Ufordelt1111
 
Utlandet80 96282 91784 65386 304
Utenlandsk offentlig forvaltning........
Utenlandske banker og finansinstitusjoner67 36168 82563 32964 431
Utenlandske ikke-finansielle foretak og husholdninger13 60114 09221 32421 873
 
Kurs-/verdireguleringsposter m.v.-942-718-948-1 033

Tabell 16 
Banker. Beholdning av obligasjoner og sertifikater etter sektor. Millioner kroner

Banker. Beholdning av obligasjoner og sertifikater etter sektor. Millioner kroner
August 2017September 2017Oktober 2017November 2017
Totalbeholdning555 887563 683577 613582 503
 
Ikke-finansielle foretak5 0235 6356 7524 944
Statens forretningsdrift........
Statlig eide aksjeselskaper mv.772806739628
Kommunale foretak med ubegrenset ansvar40404040
Kommunalt eide aksjeselskaper mv.1 8951 8661 3251 258
Private aksjeselskaper mv.2 3162 9224 6473 018
Personlige foretak........
Private produsentorienterte organisasjoner uten profittform?l........
 
Finansielle foretak230 671232 307236 568238 096
Norges Bank........
Banker19 68021 99620 73222 268
Kredittforetak210 022209 312214 846214 802
Finansieringsselskaper249239235222
Statlige l?neinstitutter mv.0......
Finansielle holdingselskaper163139155212
Verdipapirfond........
Investeringsselskaper og aktive eierfond / PE-fond3333
?vrige finansielle foretak unntatt forsikring68595861
Livsforsikringsselskaper og pensjonskasser461553532521
Skadeforsikringsselskaper25667
 
Offentlig forvaltning95 46298 06197 85997 860
Statsforvaltningen64 85167 13267 46769 702
Kommuneforvaltningen30 61130 92930 39228 158
 
Ideelle organisasjoner........
Ideelle organisasjoner........
 
Husholdninger........
Personlig n?ringsdrivende........
Borettslag o.l.........
L?nnstakere, pensjonister, trygdede, studenter o.a.........
Ufordelt........
 
Utlandet223 522226 643236 069241 388
Utenlandsk offentlig forvaltning64 86966 16979 26080 713
Utenlandske banker og finansinstitusjoner137 646138 912134 317137 126
Utenlandske ikke-finansielle foretak og husholdninger21 00721 56222 49223 549
 
Kurs-/verdireguleringsposter m.v.1 2091 036365216

Om statistikken

Statistikken Banker og kredittforetak sammenstiller balanse og resultat for kredittinstitusjoner, finansieringsforetak og statlige l?neinstitutt. Balansen viser eiendeler, gjeld og egenkapital. Utl?n og innskudd er fordelt p? sektor, n?ring og fylke. Resultatet viser inntekter og kostnader.

Definisjoner

Definisjoner av viktige begrep og variabler

Balanseregnskapet, m?ned og ?r
Balansen viser eiendeler, gjeld og egenkapital ved utgangen av regnskapsperioden (m?ned og ?r). De viktigste balansepostene presenteres sektorfordelt.

Resultatregnskapet, kvartal
Resultatregnskapet viser inntekter og kostnader i l?pet av regnskapsperioden. Kvartalsvis presenteres dataene som akkumulerte tall fra ?rsskiftet.

Standard klassifikasjoner

Vi har fire typer grupperinger: Objekt, sektor, n?ring og (art (i resultatregnskapet))

Finansobjekter og realobjekter
Gjeld, fordringer og andre eiendeler i banker og finansieringsforetaks balanseoppstilling deles inn i ensartede hovedgrupper: Eksempler p? slike grupper er utl?n, bankinnskudd, obligasjoner, aksjer mv.

Debitor- og kreditorsektor (i balanseregnskapet)
L?ntaker og l?ngiver klassifiseres etter institusjonell sektorgruppering, basert p? nasjonalregnskapets regelverk. Se spesifikasjonssidene som rapport?rene bruker vedr?rende:
Sektorgruppering

Debitor- og kreditorn?ring (i balanseregnskapet)
Basert p? regelverket i n?ringsstandarden grupperes enkelte finansobjekter etter debitors eller kreditors n?ringstilh?righet. N?ringsgruppering er beskrevet p? spesifikasjonssidene:
N?ringsgruppering

Inntekts- og kostnadsarter (i resultatregnskapet)
Inntekter og kostnader artsinndeles basert p? nasjonalregnskapets regelverk. Renteinntekter og rentekostnader er et eksempel p? dette.

Administrative opplysninger

Navn og emne

Navn: Banker og kredittforetak
Emne: Bank og finansmarked

Neste publisering

Ansvarlig seksjon

Seksjon for finansielle foretak

Regionalt niv?

Hele landet.

Hyppighet og aktualitet

M?nedlig balanse publiseres 5 uker etter, kvartalsresultat 8 uker etter og ?rlig aggregerte fylkesfordelte utl?n og innskudd 6 m?neder etter rapportperioden.

Internasjonal rapportering

Rapportering til BIS, Eurostat, IMF, OECD

Lagring og anvendelse av grunnlagsmaterialet

Ikke relevant.

Bakgrunn

Form?l og historie

Regnskapsoppgavene fra banker og finansieringsforetak danner et grunnlag for tilsynet med institusjonene og finansmarkedene. Dataene er informasjonsunderlag b?de for penge- og kredittpolitikken og grunnlag for den offisielle statistikken samt inng?r i kredittindikator og pengemengde. Dataene inng?r som sentral datakilde i nasjonalregnskapet og utenriksregnskapet. Regnskapsdataene benyttes direkte i internasjonal rapportering til BIS, Eurostat, IMF, OECD etc. Regnskapsrapporteringen er et samarbeid mellom Finanstilsynet, Statistisk sentralbyr? og delvis Norges Bank.

Brukere og bruksomr?der

Statistikken brukes som input i andre statistikker, samt analyse og tilsyn. Viktigste brukere utover 北京比赛pk10开奖结果 er Norges Bank, Finanstilsynet, Finansdepartementet, finansn?ringen og media. I tillegg inng?r statistikken i bl.a. nasjonalregnskapet, utenriksregnskapet og i finansielle sektorregnskaper samt i internasjonal rapportering.

Likebehandling av brukere

Ikke relevant

Sammenheng med annen statistikk

Statistikken er basert p? retningslinjene i nasjonalregnskapsstandardene "System of National Accounts" fra 2008 (SNA 2008), "European System of Accounts" fra 2010 (ESA 2010) og IMFs "Manual on Monetary and Financial Statistics". Statistikken er ogs? tilpasset flere av de oppdateringene som er gjort i disse standardene.

Statistikken fra finansinstitusjonene blir brukt i nasjonalregnskapet, finansielle sektorregnskaper, utenriksregnskapet og i statistikken over Norges fordringer og gjeld overfor utlandet.

Lovhjemmel

Regnskapsstatistikken for banker og finansieringsforetak blir innhentet med hjemmel i lov om tilsynet av kredittinstitusjoner, forsikringsselskaper og verdipapirhandel mv. av 7. desember 1956 nr. 1 (tilsynsloven). Rapportering fra Norges Bank og statlige l?neinstitutter blir innhentet bl.a. med hjemmel i lov om offisiell statistikk og Statistisk sentralbyr? av 16. juni 1989 nr. 54 (statistikkloven).

E?S-referanse

F?lgende er relevant for statistikken:

R?dsdirektiv 635/86 Regnskapsdirektiv for banker og andre kredittinstitusjoner.

R?dsdirektiv 2006/48/EF Tilsynsdirektiv om adgang til ? starte opp og drive kredittvirksomhet.

Europaparlaments- og r?dsforordning nr.295/2008 - om statistikk over foretaksstrukturer endret ved forordning 251/2009.
R?dsforordning 2223/96 Forordningen omhandler det europeiske system for nasjonal- og regionalregnskap.
R?dsforordning 1392/2007 Endringer i forordning 2223/96
R?dsforordning 1606/2002 Forordningen omhandler anvendelse av internasjonale regnskapsstandarder.
R?dsforordning 297/2008 Endringer i forordning 1606/2002

Produksjon

Omfang

Statistikken bygger p? balanse- og resultatregnskapsdata for Norges Bank, bankene, de statlige l?neinstituttene, kredittforetakene og finansieringsselskapene p? nasjonalt territorium, inklusiv utenlandske selskapers filialer i Norge (Norsk og juridisk enhet).

Datakilder og utvalg

Statistikken er basert p? avstemte regnskapsdata fra finansinstitusjonene.

Regnskapsstatistikken er basert p? totaltelling.

 

Datainnsamling, editering og beregninger

Finanstilsynet og Statistisk sentralbyr? samarbeider om innhentingen av regnskapsdataene. Alle data innrapporteres via Altinn. Rapport?rene f?r automatiske tilbakemeldinger om opplagte feil og mulige feil i innrapportere data. Feil skal rettes innen 2 dager. I forbindelse med bearbeiding av tallene i Statistisk sentralbyr? kan rapport?rene f? sp?rsm?l om ? kontrollere tall som ikke omfattes av de automatiske tilbakemeldingene. Korreksjoner fra rapport?rene mottas fortl?pende.

Sesongjustering

Ikke relevant

Konfidensialitet

Ikke relevant.

Sammenlignbarhet over tid og sted

Regnskapsstatistikken for finansinstitusjonene er basert p? gjeldende regnskapsforskrifter. Brudd i tidsserier og inkonsistens mellom innrapporterte tall og selskapenes offisielle regnskap kan forekomme ved endringer i regnskapslov og i de forskriftene som gjelder for finansinstitusjonene. Strukturendringer som nyetableringer, omklassifiseringer, fusjoner, fisjoner og portef?ljeflyttinger, samt endringer i presentasjonen av statistikken kan ogs? f?re til brudd i tidsseriene. Endring i sektor- og n?ringsstandarder kan ogs? p?virke tidsserier; i mars 2012 ble ny sektorstandard innf?rt og det f?rte til noen endringer av sektor for flere foretakstyper.

IFRS
Innf?ring av regnskapsstandarden IFRS har f?rt til, og vil f?re til mindre brudd i tidsseriene fremover n?r flere selskaper legger om til denne standarden. Fra 2009 kan selskapene rapportere etter IFRS-reglene (fullt ut eller forenklet), mens andre selskaper fortsatt kan nytte NGAAP. Innf?ringen av IFRS, der virkelig verdi (markedsverdi) i mye st?rre grad blir benyttet i regnskapet, medf?rer st?rre fluktuasjoner i balanse- og resultatregnskapsdataene enn tidligere.

Utl?nsforskriften
Utl?nsforskriften tr?dte i kraft 1.januar 2005 og f?rte til en mindre endring i m?lingen av verdien p? utl?n og garantier i regnskapet og da et mindre brudd i tidsseriene for utl?n og tapsnedskrivninger. Forskriften er tilpasset IFRS og Norsk Regnskapsstandard, og p?virker utl?nstidsseriene i begrenset grad. Det var ogs? et brudd i tidsserien for l?n i 1992 p? grunn av endrede regnskapsregler.

Endringer i presentasjonen av statistikken
Spesifikasjoner endres l?pende i statistikken og det p?virker datapresentasjonen. Eksempelvis ble rammel?n med pant i bolig skilt ut som egen spesifikasjon f.o.m. januar 2006 og f?rte til en reduksjon i nedbetalingsl?n med pant i bolig og kasse-, drifts- og brukskreditt.

Strukturendringer i finanssektoren
Det er flere nyetableringer, oppkj?p, fusjoner og fisjoner hvert ?r. Mange slike endringer har liten betydning for statistikken, mens andre medf?rer betydelige brudd i tidsseriene. Der de strukturelle endringene f?rer til st?rre brudd i tidsseriene vil de bli kommentert i statistikkpubliseringen.

Ny institusjonell sektorgruppering
Fra 1. januar 2012 ble den norske standarden for institusjonell sektorgruppering endret i tr?d med reviderte internasjonale standarder, som Norge har forpliktet seg til ? f?lge. Dette medf?rer et brudd i regnskapsstatistikken for banker og finansforetak fra og med mars 2012.

En rekke foretak som tidligere ble klassifisert som ikke-finansielle foretak er n? flyttet over til finansielle foretak. Utl?n til disse foretakene skal ikke lenger n?ringsfordeles og er derfor ikke lenger inkludert i statistikken for utl?n etter n?ring. Det er s?rlig n?ringen faglig og finansiell tjenesteyting som er p?virket, ettersom mange av foretakene som er flyttet over til finansielle foretak tidligere falt inn under denne n?ringen.

Nye n?ringsspesifikasjoner i statistikken
I mai 2009 ble ny norsk n?ringsstandard innf?rt i finansstatistikken. Endringen ?kte muligheten for ? f?lge utl?nsutviklingen i viktige enkeltn?ringer, men f?rte ogs? til brudd i tidsseriene for utl?n etter l?ntakern?ring. Dette gj?r at sammenligninger av n?ringsfordelte utl?n f?r og etter mai 2009 p? m?nedsbasis, og f?r og etter mai 2010 p? ?rsbasis, er vanskelig for flere n?ringer.

Obligasjoner med fortrinnsrett
I juni 2007 ble det ?pnet for ? utstede obligasjoner med fortrinnsrett (OMF) i Norge. OMF er obligasjoner utstedt i en sikkerhetsmasse best?ende av offentlige l?n, utl?n med pant i bolig eller i annen fast eiendom. Disse obligasjonene har fortrinnsrett f?r annen gjeld og kalles ofte boligobligasjoner fordi de gis med pant i en boligl?nsportef?lje.

Stortinget ga 24. oktober 2008 Finansdepartementet fullmakt til ? sette i verk en ordning der staten l?ner ut statspapirer til bankene med sikkerhet i, eller i bytte mot, OMF. Bankene kan erverve OMF enten i markedet eller direkte fra kredittforetak som er autorisert til ? utstede OMF.

 

Etter ?pningen for ? utstede obligasjoner med fortrinnrett og lanseringen av tiltakspakken, har en rekke nye kredittforetak blitt etablert, og st?rre l?neportef?ljer har blitt flyttet mellom banker og kredittforetak

 

N?yaktighet og p?litelighet

Feilkilder og usikkerhet

Det kan forekomme feil og uoverensstemmelser i regnskapsopplysningene. Disse uoverensstemmelsene kan ha flere kilder:

*Feil i rapport?renes regnskaper

*Feil ved overf?ring av data fra institusjonenes prim?rregnskaper til regnskapsrapportene og til mottakere hos rapport?rene og hos myndighetene

*Ulike regnskaps- og verdsettingsprinsipper

*Ulike bokf?ringstidspunkt for transaksjoner

*Mangelfullt utf?rte oppgaver fra rapport?rene

*Bearbeidingsfeil

P? grunn av store datamengder og et dynamisk korreksjonssystem, vil publiserte data regnes som forel?pige frem til neste ?rs data for tilsvarende periode er publisert. Det betyr at data for siste ?r kan endres uten at dette merkes spesielt i tabellene. Store, viktige endringer vil imidlertid bli kommentert ved publisering av dagens statistikk.

Revisjon

Statistikken publiseres med forel?pige tall, og korreksjoner for tidligere publisert statistikk inkluderes ved neste publisering av tall.

Kontakt

Fant du det du lette etter?

Du har sl?tt av Javascript. Du kan sende oss en tilbakemelding p? informasjon@ssb.no.

Send e-post til 北京比赛pk10开奖结果